Bu topraklarda herkesin DNA’sında çöpçatanlık var

Julia Hanım, sohbetimize hoş geldiniz. Kurucusu ve CEO’su olduğunuz oyunlaştırılmış tanışma uygulaması Mevzu’yu konuşmaya başlamadan önce, sizi tanımak istiyoruz. Nerede doğdunuz, nasıl bir eğitim aldınız, hangi iş deneyimlerine sahipsiniz? 

Ben Bulgaristan doğumluyum, dört yaşımdan beri Türkiye’de yaşıyorum. Ailemin büyük kısmı hâlâ orada. Bu durum bana iki farklı kültürü derinlemesine gözlemleme fırsatı verdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi üzerine sekiz sene insan kaynakları (İK) danışmanlığı yaptım. 2016’dan beri de Türkiye’de start-up ekosisteminin içindeyim, çok kıymetli Kurucularla çalışma fırsatım oldu. Sonrasında da kendi girişimimi başlatmaya karar verdim.   

İnsan kaynakları (İK) tarafında uzun bir geçmişiniz var. Bu geçmiş, Mevzu’ya giden yolu size nasıl açtı? Çöpçatanlığı mı seviyorsunuz yoksa girişimci olmak, bir start-up kurmak mıydı hedefiniz?

Şu zamana kadar yaşadığım her şeyin, hem profesyonel tecrübelerimin hem de kendi hayatımdaki deneyimlerimin hepsinin beni Mevzu’ya hazırladığını düşünüyorum. Bu topraklarda yetişmiş herkesin DNA’sında çöpçatanlık var bence. Severiz insanları birbirine yakıştırmayı. Gerek iş için olsun, gerek romantik/yakın ilişkiler için olsun; mutlaka “Ya şu iki insanı tanıştırmalıyım” demişizdir. Sorunuzun girişimcilikle ilgili olan kısmına gelince… Hayatım girişimcilik (Gülüyor) Bir keresinde ilk start-up tecrübemin ne zaman olduğunu sorduklarında, “Dört yaşında, Bulgaristan’dan gelince” demiştim. Bir de ismim ‘Romeo und Julia’dan geliyor, ‘dating app’ yapmam kaçınılmazmış. (Gülüyor)   

Mevzu’yu ne zaman kurmaya karar verdiniz? Tek başınıza mı kurdunuz? Kaç kişilik bir ekibiniz var? Şu an kaç kişi uygulamayı kullanıyor?

Covid-19 zamanı o karantinayı yaşadığımızda durup, gerçekten ne yapmak istediğimi düşünme fırsatım oldu. Teknolojiyi çok seviyorum ve insanlara, “Kimi eş olarak seçiyorlar ya da seçmiyorlar” perspektifinden bakmayı da seviyorum. Tamam, dedim. Bir dating app yapacağım. Fakat farklı bir şey yapmak istedim. 

Evet, Mevzu’yu tek başıma kurdum ve dünyanın en şanslı ‘solo founder’ıyım ki şu an iki co-founder’ım daha var, Leyla ve Hasan. Ekibin tamamı olarak inanmış ve hizalanmış bir vaziyetteyiz, yaptığımız işi çok seviyoruz. Beni aştı Mevzu, bizi de aştı ve şu an 16 bin kullanıcımız var. Farklı ülkelerde ve kültürlerde büyüyerek devam edeceğiz. 

Uygulamanın çalışma prensibini anlatır mısınız?

Daha önce hiç birilerini birine yakıştırdığınız oldu mu? Ya da hiç bir arkadaşınız size gelip, “Bak, biri var, seni mutlaka tanıştırmam lazım” dedi mi? Mevzu’ya girdiğinizde ekranda iki kişinin fotoğrafını görüyorsunuz. Onlar birbirini tanımıyorlar, biz de onları tanımıyoruz. Yakıştırıyorsak sağa, “Yok, bu ikisinden olmaz” diyorsak sola atıyoruz. Belli bir sınırı geçince bu iki kişiye bildirim gidiyor, “İnsanlar sizi yakıştırdı” diye. İkisi de onay verirse konuşma penceresi açılıyor. Ah! Bu arada, diyelim siz ekrandaki kişilerden biriyle ilgilendiniz. “Bu kişiyle ben tanışmak istiyorum” dediniz, zaten ekrandaki kişiler birbirini tanımıyor. Uygulamanın mevzu çıkar özelliğini kullanabilirsiniz ve o kişiyle sizi yakıştırıp 24 saatliğine başkalarının önüne oylama için çıkarır Mevzu.        

Eşleştirme ve beğenmede, öne çıkarmada erkek ve kadın davranışları nasıl?

Türkiye’den bahsediyorsak kadın ve erkek kullanıcı oranında büyük bir dengesizlik var. Bu oran neredeyse 1 kadın kullanıcıya 11 erkek kullanıcı şeklinde. Kadınların karşılarına çıkan profillerin yaklaşık yüzde 5-6’sını sağa attıklarını (beğendiklerini), erkeklerdeyse bu oranın yüzde 60-65’lerde olduğunu düşünürsek; uygulama içi satın alma yapmadan bir erkek kullanıcının biriyle tanışması zor. Normalde bu böyle. Mevzu’da hem içerde yarattığımız topluluk, hem de tanışma sürecini oyunlaştırıp daha farklı bir deneyime dönüştürmemiz, her şeyi değiştiriyor. Mevzu çıkarıyoruz bildiğiniz!     

Köylerde çeşme başında, şehirlerde pastanelerde, günümüzdeyse büyük çoğunlukla dating app’ler yani flört uygulamaları buluşma noktası. Ama yine de bu uygulamaları kullananlar saklayarak kullanıyor. Flört uygulamalarına karşı önyargılar nelerdir? 

Bu bahsettiğimiz şey kültür meselesi. Biz aşk, sevgi, sevme, sevilme… Bu kavramların ifade ediliş şeklini içinde bulunduğumuz toplumdan öğreniriz. Bilgi artık çok ulaşılabilir, farklı kültürlere ve başka toplumlardaki yapılagelişlere daha kolay ulaşıyoruz, tanıyoruz. Önyargılarımız da zamanla kırılıyor. Tam da bu motivasyonla Mevzu’yu geliştirdik. Her şeyde teknolojinin desteğini aldığımız günümüz dünyasında, yeni insanlarla tanışmak için önyargımızın olmayacağı, kendimizi iyi hissedeceğimiz bir alan yaratmak istedik.     

İlişki biçiminin bu şekilde evrimleşmesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

Bu sorunuzdan anladığım şu… İlişkilerin modernleşmesini soruyorsunuz. “Modern ilişkiler kısadır, yüzeyseldir” gibi katı yargılarımız var. Esasında ne ararsak onu buluyoruz. Kısa vadeli ilişkiler aradığımızda onu buluruz, derinleşmek ve bağ kurmak istediğimiz ilişkiler arıyorsak onu buluruz.    

Bu tarz uygulamalara erkekler daha büyük ilgi gösteriyor. Sizce neden? Mevzu’daki ve diğer uygulamalardaki kadın erkek dengesi nasıl?

Türkiye’de bu oranın 1’e 11 olduğundan bahsetmiştim. Şu an Mevzu’da 1’e 6 oranındayız ve gayet güzel çalışıyor. Son 28 günde gelen kullanıcıların yüzde 72’si profillerini tam bilgiler vererek doldurmuşlar. Özellikle kadınların güvenini kazandıkça çok mutlu oluyoruz. İçerideki kadın/erkek oranını 1’e 5’lere 1’e 4’lere çekme hedefindeyiz. Hep kadın/erkek dedik ama heteronormatif olmayan tanışmaları destekleyecek şekilde eşleştirme motorumuzu geliştiriyoruz. Tüm cinsel kimlik ve oryantasyonu önemsiyoruz.  

Dating app geliştiren bir kadın kurucu olmak nasıl bir his? 

Tüm dünyada kurucusu kadın olan dating app’lerin sayısı bir elin parmaklarının sayısından az. Binlerce girişim olduğunu düşünürsek, siz düşünün… Mevzu’da yönetim ekibimiz kadın ağırlıklı. Türkiye’den çıkan ve adını her yerde duyuracak olan bir uygulama olma hedefinin heyecanını ve motivasyonunu yaşıyoruz.    

Verilerin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Şifresiz bir yapı mimarisiyle oauth bağlantısı sağlıyoruz. Sağlanan bağlantılar anonimleştirilerek, sunucuya gönderiliyor. Bu anlamda hem teknolojik, hem de hukuksal olarak verilerin güvenliğini sağlıyoruz. İşimizin önemli bir kısmı bu.  

Flört uygulamalarının ilişkileri yozlaştırdığı ve insani dokuyu bozduğu eleştirileri var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Şu an yaşadığımız şey evrimimizin bir parçası. Birincisi, yoğun çalıştığımız, kalabalık içinde yalnızlık hissettiğimiz bir dönemdeyiz. Online mecralarda tanışmak kadar normal bir dinamik olamaz. İnternet ve akıllı telefonumuzun olmadığı bir zamanı düşünelim. Bir kafede otururken biriyle tanışmak doğaldı belki. Şu an bir kafede tek başına otururken biri gelse benimle tanışmak istese, rahatsız olma ya da bunu uygunsuz bulma ihtimalim yüksek. İkincisi de, kendimizi başkaları üzerinden tanırız. Kendimizi tanıma ve gelişim sürecimiz kurduğumuz ilişkiler aracılığıyladır yani. Özellikle de romantik ilişkiler, duyguların yoğun yaşandığı ve haliyle kendinizi tanımak için daha fazla fırsatınızın olduğu alanlardır. Bu fırsatı kendimize vermemiz gerek.

İçe dönük, çekingen insanlar için bu uygulamalar bir fırsat mı? Dışa dönük olmalarını sağlıyor mu?

Herkesin tecrübesi kendine özel oluyor. Zira, herkesin durumu, ilişkilere bakış açısı biricik. Karşınızdaki kişinin neler yaşadığını bilmiyorsunuz. Şefkatli olmak gerek. Kendimize de, tanıştığımız kişilere de. Mevzu’da topluluk yönetimi bakımından bu bakış açısını sahiplendik. Kendiniz olmak, açık iletişim kurmak burada güvenli diyoruz.         

Flört uygulamalarını kullananlara tavsiyenizle sohbetimizi bitirelim.

Kendinizi sevin. Herkesten ve her şeyden önce kendinizi sevin.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER