Bu makale Chat GPT tarafından yazılmamıştır

ChatGPT. Bu AI modeli son zamanlarda adından çokça bahsettirdi. Bu sohbet botunun piyasaya sürülmesi, birçok platformda dünyayı sarstı. Teknoloji dünyasında büyük bir etki yaratan bir AI. Bu sohbet botu, yükseköğrenim kavramını tehdit etmeye başladı.

ChatGPT kendisini şöyle tanıtıyor:

Merhaba, ben OpenAI tarafından eğitilmiş büyük bir dil modeli olan ChatGPT. Ben, soruları yanıtlamak, bilgi sağlamak ve sizin gibi kullanıcılarla sohbet etmek için tasarlanmış AI destekli bir sanal asistanım. İster belirli bir konuda yardıma ihtiyacınız olsun, ister sadece sohbet etmek isteyin, elimden gelen her şekilde size yardımcı olmak için buradayım. Lütfen bana herhangi bir şey sormaktan çekinmeyin; size yararlı ve bilgilendirici bir yanıt vermek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Bu tanıtım, ChatGPT tarafından oluşturulmuştur.

Yetenekleri neler?

ChatGPT, birçok şeyi yapabilen bir AI dil modelidir. Size herhangi bir konuda blog yazabilir, video senaryonuzu yazabilir, herhangi bir kitabı özetleyebilir, bir şiir yazabilir, bir şarkı yazabilir. İş akışınızı geliştirebilirsiniz. Ondan insanlar üzerine bir şiir yazmasını istedim ve bunu birkaç saniyede yazdı.

Genel olarak, şu anda hayatınızda pratik olarak her şeyi yapmak için kullanabileceğiniz gerçekten iyi bir sohbet robotu.

Öğrenciler üzerindeki etkisi nedir?

Öğrenci hayatı gerçekten de diğerlerinden en çok etkilenen hayattır. ChatGPT yükseköğrenimin iş modelini tehdit etmekte. Öğrenciler bunu birçok şekilde kopya çekmek için kullanıyor. Yaptıkları ödevler doğrudan ChatGPT’den alınıyor. Bugünlerde öğrencilerimizde yaratıcılık kalmadı. Sadece ödevi ChatGPT’den kopyalıyorlar. Kendi notlarıyla değil, ChatGPT’nin notlarıyla çalışıyorlar.

Bugünlerde yükseköğrenim gerçek değil. Onlar gerçek eğitim değil. ChatGPT, eğitim sistemimiz için büyük bir tehlike. Birçok öğretmen, ChatGPT’nin yazdığı makalelerin, kişisel olarak öğrettikleri birçok öğrenciden çok daha iyi olduğunu düşünüyor. Buna karşılık birçok okul, ABD’den Pakistan ve Hindistan gibi ülkelere kadar, ChatGPT kullanımını yasakladı.

İşleri nasıl tehlikeye atıyor?

Pek çok vasıflı profesyonelin birçok işi, genel olarak ChatGPT ve AI nedeniyle tehlikede. Medium veya başka herhangi bir platformdaki birçok yetenekli yazar, sohbet botları kadar yetenekli değil. Birçok animatör, sanatçı, içerik oluşturucu AI veya ChatGPT kadar iyi değil. Mesele şu ki, bu AI araçları biz farkına bile varmadan sektörleri ele geçirecek.

İnsanı nasıl görüyor?

ChatGPT’nin insanlar hakkında söylediği şuydu:

“Bir AI dil modeli olarak, kişisel düşüncelerim veya hislerim olmadığı gibi fikir veya inanç oluşturma yeteneğim de yok. Yalnızca bana sağlanan verilere dayalı olarak bilgi işlemek ve sağlamak için varım. Bu nedenle, insanlar hakkında öznel bir değerlendirme yapamam. Bununla birlikte, insanın çok çeşitli kişilikleri, inançları ve davranışları olan çok çeşitli bir tür olduğunu ve bilime, teknolojiye, kültüre ve topluma önemli katkılar sağladığını söyleyebilirim.”

Açıkçası bu hiçbir şeyi kanıtlamaz.

Bu yüzden sorumu değiştirdim ve AI’ın insanlık için tehlikeli olup olmadığını sordum.

“AI, diğer tüm teknolojiler gibi sorumlu bir şekilde tasarlanmadığı, geliştirilmediği ve kullanılmadığı takdirde potansiyel olarak tehlikeli olabilir. AI sistemleri, programlama hataları veya kötü niyetli kullanım gibi çeşitli şekillerde insanlar için risk oluşturabilir.

Ancak, AI’ın doğası gereği tehlikeli veya kötü niyetli olmadığına dikkat etmek önemlidir. Aksine, AI ile ilişkili riskler büyük ölçüde teknolojinin nasıl geliştirildiğine, uygulandığına ve izlendiğine bağlıdır.

Genel olarak, AI ile ilişkili riskleri yönetmenin anahtarı, devam eden araştırma ve geliştirme, risk değerlendirmeleri ve uygun koruma önlemleri ve gözetim dahil olmak üzere teknolojinin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini ve kullanılmasını teşvik etmektir.”

Neticede

Sonunuzun geldiğini düşünüyorsanız ve bu özel sohbet botuna karşı hiç şansın yoksa yanılıyorsun.

ChatGPT’nin çok şey yapabileceği ve devrim niteliğinde bir buluş olduğu inkâr edilemez ancak aynı zamanda sınırlamaları da vardır.

Bu sohbet botunu, sizin için bu makaleleri yapmak amacıyla çok kullanıyorum. ChatGPT’den bilgi almaya çalışıyorum ama onu her tür izleyici için sindirilebilir kılan benim. Bu sohbet botu her zaman doğru yanıtlar vermiyor, bu botta birçok kusur fark ettim. Bu sohbet botunu daha fazla bilgi almanız için bir asistan olarak düşünebilirsiniz.

Dikkat

“Bu makale ChatGPT tarafından yazılmamıştır.”

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER