Boyner Grup “Ev İçi Şiddet” Karşısında “Biriz, Birlikteyiz” Dedi

Boyner Grup, toplumsal fayda ve sürdürülebilirlik anlayışının temeline cinsiyet eşitliğini konumlandırarak, bu alanda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. 

Boyner Grup, Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği “Ev İçi Şiddete Karşı İş Dünyası” eğitimlerine katılarak başlattığı “Biriz, Birlikteyiz” projesi ile özel yaşamlarında maruz kalabileceği her türlü şiddete karşı çalışanlarının yanında duracağını açıkladı.

Hayatın her alanında kadına yönelik şiddetin karşısında duran Boyner Grup, bu konuda yeni bir çalışmaya imza atarak yeni projesi “Biriz, Birlikteyiz” ile hem insan kaynakları alanında yaptığı düzenlemeler hem de farklı kurum iş birlikleri ile ev içi şiddete maruz kalan çalışanlarının yanında olduğunu duyurdu.

‘’Kadına Şiddetin Önlenmesi Konusunda Çalışmalarımıza Durmaksızın Devam Edeceğiz’’

 “Biriz, birlikteyiz” projesinin önemini vurgulayan Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, “Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği “Ev İçi Şiddete Karşı İş Dünyası” eğitimlerine katılarak başlattığımız “Biriz, Birlikteyiz” projesi kapsamında İnsan Kaynakları politikalarımızda destekleyici düzenlemeler yaptık ve ev içi şiddete karşı özel bir protokol hazırladık. Bu süreçte güçlü iş birliklerine de imza attık. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Boyner Grup’a sağladığı ‘Acil Durum’ telefon hattı ile çalışanlarımıza destek olacağız. Kadın girişimcilerin kurduğu gönüllülük esasına dayalı sosyal girişim Gonullupsikolog.org iş birliği ile isteyen çalışanlarımıza ücretsiz olarak online psikolojik destek olanağı sunacağız. Konuyla ilgili olarak farkındalığı artırmak amacıyla Boyner Grup bünyesinde tüm yönetim seviyelerinde eğitimler düzenliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına şiddetin önlenmesi konusunda çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı. 

“Dayanışma Yaşatır”

TKDF Başkanı Canan Güllü ise ‘’Kadınların güçlenmesi yoluyla toplumun maddi ve manevi kalkınması için çalışmak ve bu konuda dayanışma sağlamak hedefiyle 43 yıldır çalışan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise projeyle ilgili, “Dayanışma Yaşatır. Toplumsal Cinsiyet eşitsizliğinin acilen giderilmesi gereğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Cinsiyet eşitsizliği sebebiyle ülkemizde 2008-2022 tarihleri arasında basına yansıyan rakamlardan elde ettiğimiz sonuca göre 4031 kadının yaşamı son buldu. Süreci, yasal mevzuatların uygulanmayan mekanizmaları ve geçen yıl İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin negatif katkılarıyla değerlendirdiğimizde sorunu daha objektif ve net görmüş oluruz. Boyner Grup ile imzaladığımız Acil Yardım Hattı protokolü ile çalışanların yasal mevzuat konusunda bilinçlenmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık eğitimleri ile donanması sağlanacak. Taşın altına birlikte el koyarak ağırlık merkezinin yükünü hafifletmeyi ve ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Biz örgütlü mücadelenin strateji ile buluştuğunda dayanışmanın kadını yaşatacağına inanarak bugünlere ulaştık ve hep mücadelenin kazandığına tanık olduk. Bu iş birliği ile de kazanan ülkemiz ve gelecek nesil olacaktır. ” açıklamalarında bulundu. 

“İyiliğe Gönüllü Olmaya Devam Ediyoruz”

Gonullupsikolog.org kurucusu Pınar Canbaz ve kurucu ortak Ece Çalışkan ise  “Online ortamda psikolojik desteğe ihtiyaç duyan dezavantajlı gruplarla gönüllü ruh sağlığı çalışanlarını bir araya getiren bir sosyal girişim olan Gonullupsikolog.org olarak; toplumda psikolojik destek hizmetini dezavantajlı gruplar arasında yaygınlaştırmayı ve ulaşılabilir kılmayı hedefliyoruz. Kadınların yüzde 35,5’inin çevrede gece yalnız yürürken kendini güvensiz hissettiği, her 4 kız çocuğundan birinin cinsel istismara uğradığı, kadın cinayeti görülme oranlarının her gün arttığı ülkemizde; kadınlarda ruhsal rahatsızlık görülme oranının da paralel olarak arttığını maalesef gözlemliyoruz. Yola çıktığımız ilk günden beri öncelikli hedef kitlemizi fizyolojik ve/veya psikolojik şiddete uğramış ve psikolojik desteğe erişimde güçlük çeken kadınlar olarak belirledik. Kadın konusundaki hassasiyetimizi, özel sektör iş birlikleri ile sürdürülebilir hale getirmeyi hedeflediğimiz yolculuğumuzda ilk projemizi Boyner Grup ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu alandaki sosyal etkinin ancak doğru iş birlikleri ile artabileceği inancındayız. Biz de kadına yönelik şiddete karşı “Biriz, Birlikteyiz” diyoruz ve iyiliğe gönüllü olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER