Boks Çok Estetik Bir Spor Dalı

Dilara Hanım, sohbetimize sizi tanıyarak başlayalım. Nerede dünyaya geldiniz? Nasıl bir çocukluk geçirdiniz? Agresif biri miydiniz?

Avusturya’nın Viyana kentinde 19 Temmuz 2003 tarihinde doğdum. İlkokul ve orta okulu Viyana’da okudum. Hayatıma Türkiye’de Eskişehir’de devam ediyorum. Burada profesyonel boks kariyerimi sürdürüyorum. Çocukluğumdan beri çok hırslı, agresif ve hırçın bir kızdım. Boksa başladıktan sonra bunları yendim.

Zayıflamak için boksa başladığınızı söylüyorsunuz. Zayıflamak için bir fitness salonuna gitseydiniz, pilates ya da başka bir spor yapsaydınız bugün farklı biri mi olurdunuz? Boksa başlamanız tamamen tesadüf mü?

En başından beri çok ilgi duyduğum, severek izlediğim ve çok estetik bulduğum bir spor dalı boks. Kesinlikle tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Eğer pilates veya başka bir spor yapıyor olsaydım, bunlar beni kesinlikle tatmin etmezdi.

İki yıl önce Eskişehir’e yerleştiniz. Türkiye’de boks, Avusturya’dan daha mı popüler?

Avusturya milli takımında 1.5 yıl kadar çalıştım. Orada kesinlikle Türkiye’de olduğu kadar verim alamadım. Türkiye’nin boks konusunda Avusturya’dan daha popüler olduğunu düşünüyorum.

Sponsor desteği alıyor musunuz yoksa masrafları kendiniz mi karşılıyorsunuz?

Profesyonel boksta sponsorların olması çok önemli. Sponsor olmadan ilerlemek zor oluyor.

Eylül ayında Evrensel Boks Organizasyonu’nda (UBO) Avrupa Şampiyonası unvan maçına çıktınız ve Gürcistanlı rakibinizi üçüncü rauntta nakavt ettiniz. Altın kemeri belinize doladığınızda neler hissettiniz?

Avrupa Şampiyonluk maçı benim için unutulmaz bir maçtı. İlk unvanıma ve ilk hedefime ulaştım. Benim için çok gurur vericiydi. Asla pes etmemem gerektiğini tekrar anladım.

Şimdiye kadar kaç maça çıktınız? Sonuçlarını bizimle paylaşır mısınız?

Profesyonel olduktan sonra 9 maça çıktım. İlk maçımı İstanbul’da 2020’de yaptım ve nakavtla kazandım. Aynı yıl yine İstanbul’da iki maça çıktım ve birini nakavtla diğerini de puan farkıyla kazandım. Geçen yıl da 3’ü Ukrayna’da 3’ü de İstanbul’da olmak üzere çıktığım 6 maçı da nakavtla kazanmayı başardım. 

Sıradaki hedefiniz nedir?

Sıradaki hedefim UBO (Evrensel Boks Organizasyonu) Dünya Şampiyonluk unvanını kazanmak.

Ringe çıktığınız zaman neler hissediyorsunuz?

Ringe çıktığım zaman çok farklı hissediyorum. Çok emek vererek hazırlanıyoruz. Takımımı ve ailemi, her şeyden önce kendime verdiğim sözleri ve kazanacağım her maçın beni hep daha yukarılara taşıyacağını düşünüyorum. Ringde sadece zafer anını düşünüyorum.

Maça çıkmadan önce rakiplerinizle ring dışında son kez karşılaştığınızda gözlerinin içine bakarak onlara ne söylemeye çalışıyorsunuz? Maç öncesi bunu yapmak etkili oluyor mu?

Her sporcu farklı psikolojide olur. Ben rakibimin gözüne bakarak onu maçı benim kazanacağıma inandırıyorum.

Profesyonel boksa geçtiğinizden beri yenilgi almadınız. Bu sizi nasıl etkiliyor?

Profesyonel boksta yenilgisiz devam etmek çok önemli. Ben de bu rekoru yenilgisiz bir şekilde devam ettireceğime inanıyorum.

Boksta erkek ya da kadın olarak kimleri örnek alıyorsunuz?

Örnek aldığım birçok isim var. Tekniğini yakın bulduğum her boksörü takip ediyorum.

Kadınlara boksla ilgili mesajınız ne olur? Onlara ne tavsiye edersiniz?

Her kadının kendini savunabileceği kadar dövüş sporu bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Boks hem güzel hem çok özgüven kazandıran bir spor dalı. Yaşımız her ne olursa olsun her kadını boksa davet ediyorum.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER