BMW iX3 ile elektriğe geçiş

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında öncü markalardan BMW, i3 ve i8’in ardından, iX3 ile serisini genişletti. Markanın elektrikli otomobillerde uyguladığı özel tasarım dilinin tamamen uygulanması yerine, BMW X3 üzerinden geliştirilen BMW iX3, geleneksel görünümlü otomobillere yatkın müşterilere daha fazla hitap ediyor. 

Sıfırdan tasarlanan elektrikli otomobillerdeki radikal tasarım unsurları herkese hitap etmeyebilir. Bu sebeple hem mevcut, içten yanmalı otomobillerin görünümünü sunan hem de sıfır emisyonlu yolculuk sağlayabilen BMW iX3, tam da bu dönüşüm sürecinde önemli bir köprü görevi görüyor. Ancak BMW iX3, tamamen BMW X3 gibi görünmüyor. BMW’nin ‘i’ serisine özgü mavi renkli tasarım detayları haricinde çok sayıda aerodinamik değişiklik de aracın gövdesini oluşturuyor. Tüm bunlar yapılırken, konfordan, lüksten ve BMW dinamizminden ödün verilmiyor. Gelin şimdi BMW iX3’e daha yakından bakalım!

Nisan 2021’de ön siparişlere açıldığında kısa sürede içinde sıra yazılmaya başlanan BMW iX3, BMW’nin elektrikli araç pazarındaki ilk SUV (BMW’deki adıyla SAV) modeli oldu. Markanın merkezinde yer alan boyutlarıyla hem eşya için bolca alan sunulurken, devasa SUV’lar gibi şehrin dar sokaklarına girmeye çekinmediğiniz bir otomobilden bahsediyoruz. 5 kişi ve eşyası için alan sunulan aracın bagajı 510 litrelik iken, arka koltukların katlanmasıyla toplam alan 1.560 litreye kadar çıkartılabiliyor. Arka koltukların 40:20:40 oranında katlanmasıysa değişken yüklerle beraber, arka koltuklarda birilerinin beraber oturabilmesine imkân sağlıyor. Bagaj kapağı elektrikli olarak açılıp kapanabildiği gibi, anahtar cebinizdeyken arka tampon altına bir ‘tekme atma’ hareketi yapınca da bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Her zaman olduğu gibi tamamen elektrikli BMW iX3’te de kalite kendini belli ediyor. Markanın karakteristik ‘böbrek’ formlu radyatör ızgarası, bu sefer tamamen açık değil ancak yine öndeki yerinde gururla duruyor. Siyah formlu bu ızgara, şişkin çamurluklar ve markanın yıllardır uyguladığı EfficientDynamics felsefesine uygun, rüzgârı dağıtan tamponla birlikte iddialı karakterini yansıtıyor. Benzer durum jantlar için de geçerli. Sürtünmeyi azaltan, kapalı formlu jantlar da 19 inç büyüklüğünde.  

Her ne kadar pek çoğumuz için elektrikli otomobiller yeni olsa da, BMW iX3’te beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi kullanılıyor. BMW eDrive teknolojisi, elektrikli motor, şarj ve yüksek voltajlı batarya teknolojilerinde yeni bir standart oluşturuyor. Tamamen elektrikli BMW iX3 bataryaları tam dolu olduğunda WLTP kriterlerine göre 459 kilometre, NEDC kriterlerine göreyse 520 kilometre menzil sunabiliyor. 286 HP’lik maksimum güç ve 400 Nm’lik maksimum tork üreten BMW iX3, 0-100 km/s hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlıyor. Maksimum hız ise 180 km/s ile sınırlandırılmış. Bunun sebebiyse, daha yüksek hızlardaki tüketimin önüne geçilme çabası. Elektrikli otomobillerin en fazla merak edilen şarj hızı konusundaysa BMW iX3, hızlı şarj istasyonlarında 10 dakikada yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşabiliyor. Eğer aynı türdeki istasyonlarda 34 dakikada şarj ederseniz, piller yüzde 80 oranında şarj olabiliyor.

İnce yapılı yeni nesil yüksek voltajlı batarya paketi, zeminde yer alarak ağırlık merkezinin düşük olmasını sağlıyor. Öyle ki; BMW X3’ten yaklaşık 7.5 santimetre daha alçak bir ağırlık merkezi var. Bu da BMW iX3’e dinamik bir üstünlük ve mutlak bir yol tutuş karakteri sağlıyor. Standart olan adaptif süspansiyon sayesinde, değişken yol koşullarında bile güvenlik ve konfordan ödün verilmiyor. 

BMW iX3’te zengin bir standart donanım olması elbette şaşırtıcı değil. Türkiye’ye gelen paketin adının da ‘Impressive’ olması da bunu doğruluyor. LED farlar, 3 bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, akustik koruma, otomatik açılan bagaj kapağı, panoramik cam tavan, BMW Live Cockpit Professional, Sürüş Asistanı Professional, Akıllı Telefon Arayüzü, kablosuz şarj ve bağlantı sistemi, park asistanı, Harman/Kardon ses sistemi ve BMW IconicSounds Electric gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Tamamen sessiz ilerleyebilen elektrikli otomobillerin yayalar tarafından algılanabilmesi veya yolcuların geleneksel içten yanmalı motorlu otomobiller hissini sürdürmesi adına özel bir ses düzeneği tasarlandı. Dünyaca ünlü müzisyen Hans Zimmer ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde elektrikli BMW otomobilleri, markaya özgü bu sesleri çıkararak hareket ediyor.

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER