BMW 4 Serisi: Pratik Büyük Turcu!

Sportif lüks ya da premium otomobil kavramında başı çeken BMW, bu iki dünyayı tek bir potada eritebilmesiyle ne denli başarılı bir marka olduğunu her modelinde kanıtlıyor. BMW’nin 4 Serisi, Coupe, Cabrio ve Gran Coupe olarak adlandırılan versiyonlarında yollarla buluşurken, özellikle Gran Coupe yani 5 kapılı bir liftback (BMW, bu modeli ‘4 Kapılı Coupe’ olarak tanımlasa da) olan versiyonun albenisi, hemen her kesimin odağında yer almasını sağlıyor.

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin 2021’de yenilediği otomobil, geniş böbrek ızgarası, göz alıcı coupe tasarımı ve öncü teknolojileriyle bir kez daha pek çok dünyanın bir harmanını sunuyor. Özellikle BMW 420i Gran Coupe; sürüş dinamikleri, keskin hatları, şık tasarımı ve iç mekândaki premium detayları ile kullanıcılarına büyüleyici bir sürüş deneyimi sunmak üzere yollara çıkıyor.

BMW 420i Gran Coupe’nin geniş yekpare böbrek ızgarası, ön tasarımının en önemli unsuru olarak kendini gösteriyor. Böbrek ızgarasının yanlarında yer alan LED farlar modelin modern görünümünü kuvvetlendirirken, opsiyonel olarak BMW Laserlight da tercih edilebiliyor. Estetik L şekilli ışık çubuklarına sahip karartılmış LED stopları ile otomobilin çarpıcı dış tasarımı tamamlanıyor. Keskin çizgilere sahip yan profili, sportif ve bir o kadar da zarif tasarımıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda, çerçevesiz kapı camları, yere yakın ve kaslı gövdesiyle de sportif unsur pekiştiriliyor. 

Yeni BMW 420i Gran Coupe’nin özgür karakteri, dış tasarımında da kendini belli ediyor. 4783 mm uzunluğu, 1852 mm genişliği ve 1442 mm yüksekliğiyle BMW 420i Gran Coupe, bir önceki nesline göre 143 mm daha uzun, 27 mm daha geniş ve 53 mm daha yüksek. Ayrıca 2856 mm uzunluğundaki dingil mesafesi de önceki jenerasyona göre 46 mm daha uzun olmasıyla dikkat çekiyor.  BMW 420i Gran Coupe ile genişleyen 4 kapılı coupe tasarımı, kullanıcılarına iç mekânda daha cömert ve çok yönlü bir alan sunuyor. 470 litrelik bagaj hacmine sahip modelin arka koltukları katladığında ise bu hacim 1290 litreye kadar çıkabiliyor.

Sunduğu üst düzey sürüş keyfiyle BMW 420i Gran Coupe, kullanıcılarını sürücü kapısından içeriye baktıklarında bir önceki jenerasyona göre tamamen değişen bir iç mekân ve en son teknoloji ürünü özellikleri ile karşılıyor. Yüksek konumlu orta konsol, kabin tasarımının merkez noktası. Orta konsolun yüksek pozisyonunun devamlılığı ise gösterge paneli ve kapı panellerinin de yüksek bir şekilde konumlandırılmasıyla sağlanıyor. Bu yüksek tasarım unsurları sayesinde sürücüler koltuğa oturduklarında, kendilerini adeta bir kozanın içindeymişçesine sıcak ve güvenli bir ortamda hissediyor.  Opsiyonel olarak tercih edilebilen donanımlar arasında iç mekân için gösterge panelinde Sensatec veya deri kaplama ve Harman Kardon Surround ses sistemi yer alıyor. 

BMW 420i Gran Coupe’de BMW Live Cockpit Professional standart olarak sunuluyor. 12.3 inç boyutunda dijital gösterge paneli ve 10.25 inç boyutunda yüksek çözünürlüklü multimedya ekranıyla BMW Live Cockpit Professional hem göze hem de kullanışlılığa hitap ediyor. BMW 420i Gran Coupe’de bulunan BMW İşletim Sistemi 7 sayesinde sürücüler multimedya ekranının temalarını özelleştirebiliyor, BMW Akıllı Kişisel Asistan’a ulaşabiliyor.

Dileyenler M-Sport tasarım paketiyle de aracı sipariş edebiliyorlar. Sportif görünümlü dış parçalara ek olarak standart olarak elektrikli cam tavan, ısıtmalı ön koltuklar, sürüş asistanı ve park asistanı gibi donanımlar da kullanışlılığı artırıyor. 

BMW 420i Gran Coupe’de 170 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1.6 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motor yer alıyor. 100 km’de ortalama 8.1 seviyesinde yakıt tüketimi sunan bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması ise 8.6 saniye sürüyor. Pek çok BMW modelinde olduğu gibi BMW 420i Gran Coupe’de de gövdenin ağırlığı ön ve arka akslara eşit oranda paylaştırılıyor. Bu 50:50 dengesindeki ağırlık dağılımı, bir önceki jenerasyonuna göre 0.02’i azaltarak 0.26 seviyesine düşürülen aerodinamik detayların da katkısıyla yol tutuş ve verimlilik yeteneklerinin daha da iyileşmesini sağlıyor. 

BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN
Latest posts by BİRKAN DEMİR ÇALIŞKAN (see all)

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER