Benimle oynar mısın?

AYLİN LÖLE
Latest posts by AYLİN LÖLE (see all)

Taylan Korkmaz 11 yaşında. Sadece resim yapmayı değil, karikatür çizmeyi de çok seviyor. Kendi yarattığı çizgi kahramanları var. Marvel ve DC okuyor. Okulundan arkadaşları Nesibe İpek, Efe, Maya, İlayda Su, Ayşe Naz, Neris, Pelin, Emir Utku, Eda Ceylan, Deniz, Asya ve Ayşe Ege ile ‘Dünya ve Sorunları’nı ele aldığı çalışma İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bianeli kapsamında Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde sergilendi.

Taylan’ın arkadaşları, ‘Dünya ve Sorunları’nda küresel ısınma, ekonomi, sağlık, teknoloji bağımlılığı, dinsel baskı ve enerjiyi görüyor. Taylan’ın bu çalışmaya katkı verdiği bir şey var ki o da bu yazının konusu: Cinsiyet ayrımcılığı. 

Doğruyu söylemek gerekirse, 11 yaşındaki bir çocuğun gözünden bununla yüzleşmek, benim açımdan epey çarpıcı oldu. Zira, Taylan’a bu konuda ‘brief’ veren kimse olmadığı gibi, tamamen kendi ‘farkındalığı’ ile dünyanın ‘temel sorunlar’ı arasında gösterdiği, ‘cinsiyet ayrımcılığı’nı bugünün yetişkinleri, nedense sorun olarak görmekte ‘zorlanıyor.’

Oysa, eşitsizliğin resmi her yerde aynı… Eğer sadece bakmayı değil görmeyi de becerebilirseniz… Hele TÜİK istatistiklerine göz attığınızda… Neden mi?  TÜİK’in, İstatistiklerle Çocuk 2021 araştırmasına baktığımda, gözüme takılan birkaç tablodan size bahsetmek istiyorum. 

Önce resmin bütününe bakalım: Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2021 yıl sonu itibarıyla, Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişi iken bunun 22 milyon 738 bin 300’ünü çocuklar oluşturdu. Çocuk nüfusunun %51.3’ü erkek çocuklarından, %48.7’si ise kız çocuklarından meydana geliyor. 

Yaş grubu ve cinsiyete göre çocukların internet kullanımına baktığımızda, 6-10 yaş arası erkek çocukların oranı yüzde 79.5 iken, kız çocukların oranı yüzde 76.7. 

6-15 yaş arası erkek çocukların internet kullanım oranı yüzde 83.9 iken, bu oran kız çocuklarında ise yüzde 81.5.  

11-15 yaş grubuna baktığımızda ise erkek çocukların internet kullanım oranı yüzde 88.4’e çıkarken, kız çocuklarında bu oranın yüzde 86.4 olarak gerçekleştiğini görüyoruz.

Yazıyı rakama boğmak istemediğim için, bilişim teknolojileri konusundaki diğer istatistikleri uzun uzadıya paylaşmıyorum. Özetle bilgisayar, cep telefonu, oyun konsolu sahipliğinde de çocuklar arasındaki cinsiyete dayalı makası rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Siz, “Aman, bu mudur mesele?” demeden önce, aynı araştırmadan bir başka istatistik daha paylaşmak istiyorum.

Faaliyet türü ve cinsiyete göre kişi başı ortalama faaliyet süresine baktığınızda 10-17 yaş arası erkek çocuklarının hane halkı ve aile bakımına ayırdıkları süre 35 dakika iken, bu süre kız çocuklarında 1 saat 37 dakika olarak gerçekleşiyor. 18 yaş ve üstüne çıktığınızda ise bu süre erkeklerde 54 dakika olurken, kızlarda 4 saat 47 dakikaya fırlıyor. 

Spor ve doğa sporlarına baktığınızda 10-17 yaş arası erkek çocuklarında bu süre 38 dakika iken, kız çocuklarında sadece 9 dakika! Hobiler ve oyunlara ayrılan süre erkek çocuklarında 1 saat 5 dakika iken, kız çocuklarında ise sadece 39 dakika. 

Eşitsizliğin sadece kız çocukların ve kadınların meselesi değil, erkeklerin de sorunu olduğunu gösteren bir başka istatistikten daha bahsetmek istiyorum. 10-17 yaş arası istihdama ayrılan zaman (ki buna iş arama süreci de dahil) erkek çocuklarında 44 dakika iken, kız çocuklarında bu süre 14 dakika. 18 yaş ve üzerine çıktığınızda bu rakamın dramatik olarak erkek çocukların aleyhine değiştiğini görüyorsunuz. 

İşte bu yüzden “Eşitlik, evde başlar” diyoruz. 

Bu arada hazır tatil başlarken, size küçük bir alıştırma. ‘Dünyanın Geleceği’ için, çocuklarla oyun oynamaya var mısınız? SDG4Kids’in ‘Dünyanın Geleceği’ Oyunu, 17 Küresel Amaç hakkında bilgilenerek sorunlara çözüm geliştirme ortamı sağlıyor.

‘17 Küresel Amaç’tan biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği de bu kutu oyununa dahil. Oyunda yer alan ve bayıldığım sorulardan biri de şu: “Kadın ve erkeğin birlikte eşit ve mutlu yaşamaları nasıl mümkün olabilir?”

Bülent Ortaçgil’in 1974 yılında yayınlanan aynı isimli albümündeki gibi, “Benimle Oynar mısın?” diyerek, siz de bu soruyu hem çocuklara hem yetişkinlere sorun lütfen.

Alacağınız yanıtlar eminim sizi çok şaşırtacak. Özellikle çocuklardan gelen yanıtlar…

Peki sizin bu soruya yanıtınız nedir? Benimle oynar mısınız?

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER