Bedenin engel olsa bile dans edebilmektir hayal kurmak

Hayat oyun oynadığımız, rollere büründüğümüz kocaman bir sahne. O sahneye çıkıp, olmak istediğiniz karakteri, yeri, duyguyu hayal etmeden oyunun keyfine varamazsınız. Hayal kurmanın dayanılmaz hafifliği tam olarak böyle başlar. Çok uzun zamandır hayal kurmadığımı, kursam bile farkında olmadığımı gördüm. 

Hayal kurmak, dozunda alınan sakinleştirici gibidir, bazen de derin nefes almak gibidir.

Eğer hayal kurmanın bir zaman kaybı olduğunu düşünüyorsanız bence çok yanılıyorsunuz! Birçoğumuz hayal kurmayı aklı bir karış havada olmak ya da zaman kaybı gibi görüyor. Hatta içinde bulunduğumuz hayat şartlarında anlamsız bile buluyoruz ve daldığımız bu düşleri kovup kendimizi gerçek hayata döndürmeye çalışıyoruz. Yapmak zorunda olduklarımız, dört bir yandan tetikleyici ve insanın içini sıkıştıran ağır sorumluluklar, kendi kendimizle kalmayı, kendimizle vakit geçirmeyi engelleyen aşırı sosyal medya gibi bağımlılıklar arasında hayal kurmak yitip gidiyor. Oysa hayal dünyamız dozunda canlı tutulduğunda, hissedebildiğimiz ve arzulayabildiğimiz, gerçekten özgür olabildiğimiz tek yer. Bunun ötesinde hayallere dalmanın gerçek dünyaya da etkisi var. Psikoterapi doktorası sahibi Jennifer Freed, kurduğumuz hayallerin vücut kimyamızı etkilediğini söylüyor. Kendimizi yepyeni bir şey yaparken hayal etmek, beynimizi bu dileği gerçeğe dönüştürmesi için hazırlamak anlamına geliyor. Diğer bir deyişle, Freed’e göre düş kurmak, beynimizin yeteneklerini zenginleştirip güçlendiriyor. Olumlu bir hayal kurarak, yani kendimizi yaratıcı, sanatsal, profesyonel veya hayatın başka bir alanında istediğimiz bir işi başarırken düşleyerek, vücudumuzdaki doğal yatkınlıkları ve kimyasalları tetiklemiş oluyoruz. Freud’e göre hayallerimizin akışını durdurur veya içimizden geldiği gibi düş kurmak yerine onları engellersek, bir bakıma kendimizi hayatın üretkenliğinden uzaklaştırmış oluyoruz. Bence düşlerimizi, yazı yazmak, resim yapmak, dans etmek gibi yaratıcı bir şekilde ifade etmek ise, günlük hayatın dikkatimizi ve odağımızı bizden sürekli çalmasını engelleyerek içimizdeki ilham perilerinin hiç susmamasını sağlıyor. 

Hayal kurmak insanca bir tahammül biçimidir belki ya da bir gemiyi bir şişeye sığdırabilmektir

Kabul edelim ki her şeyin fazlası zararlıdır. Hayal kurmanın dozunu aştığımızda kişiyi hasta edecek şekle de bürünür ki gündüz düşü denen kavram da buradan çıkmıştır. Bu konu fazlalardan bahsedeceğimiz başka bir yazımızın konusu olsun. Bir amaç düşünmeksizin düşlerin akıp gitmesine izin vermek ve zihnimizin kıvrımlarında özgürce dolaşmak zihin gücünü geliştiren muazzam faydalı bir şey bana göre. Özellikle mutlu olduğumuz konular üzerine derin düşünmenin, hayal kurmanın üretkenliği artırdığı, yaratıcılığı güçlendirdiği ve duyguları dengelediği de biliniyor. Yazar ve sinirbilim uzmanı Caroline Leaf, ‘Zihinsel Dağınıklığı Temizlemek’ isimli kitabında, hayal kurarken aslında zihnimize format attığımızı ve hayal kurduğumuz anlarda beynimizin dinlendiğinden, düşüncelerimizin netleştiğinden ve yeni sinirsel bağlantıların kurulduğundan bahsediyor. Florida Üniversitesi Psikoloji Profesörü Erin Westgate derin düşünmenin ve hayal kurmanın en önemli bilişsel araçlardan biri olduğunu söylüyor. Çünkü zihnimizin düşünceler arasında dolaşmasına izin vermek, can sıkıntısıyla baş etmek ve agresif davranışlardan kaçınmak için yardımcı oluyor. Beyin farklı sinir ağlarının birbiriyle etkileşim halinde olduğu hayli karmaşık bir yapıdır. Araştırmalar bu yapının boş durmayı hiç sevmediğini gösteriyor. Beynin sahip olduğu bu özellik insanların zaman, mekân ve gerçeklik sınırlarına takılmadan düşünebilmesine imkân veriyor; ki bence bu hayal kurmak demek…

Hayal kurmak ruhun fısıltısıdır 

Hayallerimiz içgüdüsel dürtülerimizdir.  Bir nevi ruhun bize fısıldamasıdır. Önemli olan ruhumuzun fısıltısını duyabilmektir bence. Hayal kurma yeteneği herkeste vardır. Lev Tolstoy “Yanılmak ve hayal kurmak cüretini göster” der. Walt Disney ise “Gülmenin zamanı yoktur, hayal etmenin yaşı yoktur ve rüyalar sonsuzdur” demiştir. Hayal kurmak her koşulda, zamanda ve yaşta sürdürülmelidir. Çünkü biz bu donanımla dünyaya geldik. 

Hayallerimiz neden önemli?

Hayal kurmak, yeni fikirler keşfetmeye yardımcı olur; empati gücümüzü artırır; dozunda olunca bir tür ruhsal terapi gibidir; hayal kuran zihin genellikle daha iyi çalışma hafızasına sahip olur; yaratıcılığa teşvik eder; yaratıcılığı güçlendirir; stresi azaltır ve tansiyonu düşürür; öğrenmeyi pekiştirir; özgür hissettirir, cesaretlendirir; beyin aktivitelerini geliştirir. 

Hayal kurmak, yaşamı güzelleştiren şeyin ta kendisidir. Yapılamaz denilen bütün şeyleri başarabilmek için ilk adım hayal kurmaktır. Günlük koşuşturmadan, hayatın bütün stresinden kaçmamızı sağlayan kapıdır. Yerçekimine karşı koyan kuvvetin adı, bulutlara dokunabilme gücüdür. Hiçbir malzeme olmadan resim yapmak demektir. Ruhunu dinginleştirecek en doğal sakinleştiricidir. Zaman ve mekânın ötesine taşmaktır. İmkânsızı istemek ve onu gerçekleştirebilmektir. Her zaman bir üst basamağa tırmanabileceğimize inanmaktır. Bedenin dans edecek durumda olmasa bile ruhunun dans pistinde bir şampiyona dönüşmesidir. Kendini olmak istediğin yerde görebilmektir. Çocukluğumuzdur. Düştüğümüzde kalkmamızı sağlayacak güçtür. 

Hayal kurmak üzerine sevdiğim sözlerle bitiriyorum bu ay sohbetimizi. Hayal kurmaktan ve her ne olursa olsun hayallerinizden vazgeçmeyin…

Ben sıradan bir kadın değilim. Benim hayallerim gerçek olur. Daenerys Targaryen

Büyük hayaller kurun ve başarısızlık riskini göze alın. Norman Vaugha

Birçok kez hayaller başlangıçta imkânsız görünür, daha sonra olası ve yeterince istekli olunursa, sonunda kaçınılmaz olurlar. Chiristopher Reeve

Hayal kurmak, bilgiden daha önemlidir; çünkü bilgi sınırlıdır ancak hayal kurmak tüm dünyayı kapsar. Albert Einstein

Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır. William Russell

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER