Başkent’ten Kadın İstihdamına Katkı Sağlayacak Bir Proje Daha

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı nitelikli ve eğitimli bakıcı yetiştirilmesi amacıyla ‘Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’nin ikincisini başlattı.

Büyükşehir Belediyesi bu projeyle birlikte, kadın istihdamını artırmak, çalışan annelerin güvenle çocuklarını emanet edebileceği bakıcılar yetiştirilmesini ve sigortalı çocuk bakıcılığını artırmayı da hedefliyor.

Eğitim süresince kadın adaylara, 2.5 aylık bir süre zarfında toplam 380 saat sürecek eğitimler sonrasında başarı sertifikası verilecek.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Kadın Çalışmaları Birim Şefi Şenay Yılmaz projeyle ilgili, “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’nin ikincisi başlattık. Geçen hafta ilan vermiştik. Kursumuz yoğun ilgi gördü ve binden fazla başvuru oldu. 2,5 ay toplam 380 saat sürmesini planlıyoruz. Kursu başarı ile tamamlayan adaylar bakıcı anne, yardımcı öğretmen gibi alanlarda iş bulabilecekler. Kurslarımızı devam ettirerek pek çok Ankaralı kadını bu alanda sertifika sahibi yapmaya hem de çocuklara bakıcı anne arayan kadınlarla buluşturmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Yüksel Özbek Coşkun ise eğitimlerin çocuk gelişiminde önemli bir rol oynayacak olmasına dikkat çekerek, şu yorumlarda bulundu:

“Kursumuzda öncelikle bireylerin 0-72 aylık çocuklarda tüm gelişim alanlarında bilgi sahibi olması ve bu gelişim alanlarının etkin bir şekilde etkinlik planlama ve uygulama gibi teorik ve uygulamalı olarak derslerimiz yürütülecektir.”

Etkinliklerle çocukların gelişimini destekleme ile buna uygun gelişimsel etkinlikler planlama, çocukların gelişimsel özelliklerini ayırt etme ve bu konudaki temel bilgi, becerileri öğrenecek olan adaylardan;

-Kübranur Bozkurt: “Her yaştan insanlar için çok güzel bir kurs. Komşum internette böyle bir kurs olduğunu gördü. Bana haber verdi. Ben de başvurdum. Eğitimlere de bugün başladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

-Nihal Öziş: “Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği eğitimi sosyal medya da gezerken gördüm ve başvurmaya karar verdim. Bugün de derslere başladık. Çocuğumla iletişim kurarken nasıl adımlar atacağımı, en azından nasıl ilerleyeceğimi öğreneceğim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER