Bana Kadınlar Anlatsın

Sensiz Olmaz Sessiz Olmaz

 

Zamansız’da bu ay, size beni heyecanlandıran bir projeyi tanıtmak istiyorum:

Sensiz Olmaz Sessiz Olmaz.

Bir yıl önce başlayan projenin ilk katılımcılarından birisiyim. Amaç, medyada kamuoyunu bilgilendirecek, yönlendirecek, uzman kadınları daha görünür hale getirmek. Ben oldukça yoğun bir dönemde eğitime katılmıştım. Keşke daha fazla odaklanabilseydim, tekrar alabilsem dediğim medya eğitimi, son dönemlerde aldığım en başarılı içerik programıydı. Uygulamalar esnasında aldığım geri bildirimlerin değeri ise bence paha biçilemez.

Bu proje beş kadının hayaliyle başladı. Medyanın konuk uzman portföyünde daha fazla kadını görmek, daha önce bilinmeyen profillere alan açmak istiyorlardı. Tıpkı reklamlarda olduğu gibi, haberlerde, tartışma programlarında, uzman ihtiyacı olan alanlarda da yeterince kadın göremiyoruz. Medyada kadın görünürlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği savunuculuğu yaptığımız bu dünyada değişim ve dönüşüme yönelik çözümlerde kuşkusuz önemli bir etken.

Medyanın içinden gelen girişimci beş kadın biliyorlar ki, hep aynı uzmanları görmek, erkek egemen bir uzman havuzuna sahip olmanın ardında kadınların medyaya çıkmasına engel olma düşüncesi yok. Kadınların uzman olarak katılımlarda daha kılı kırk yaran, tam anlamıyla uzman olmadıkları bir konuda konuşmaktan imtina etmeleri, aile sorumlulukları sebebiyle her saatte programa katılmalarında sorun yaşamalarına bir de TV programlarında editör ve program koordinatörlerinin alışılagelmiş konuk listelerini kullanmaları da eklenince bu kısır döngü bir türlü aşılamıyor. ‘Bu kısır döngüyü değiştirmek, uzman kadınları cesaretlendirip medya dünyasıyla tanıştırarak mümkün’ diyorlar ve kolları sıvıyorlar. Gazeteci Ayşe Karabat ve Semin Gümüşel Güner ile sivil toplum geçmişi olan Ayşe Yırcalı, Sabiha Şenyücel Gündoğar ve Özge Genç daha fazla kadını her türlü medyada ve kamusal alanda uzman olarak görünür yapmak, uzman havuzunu çeşitlendirmek için oluşturdukları 3 adımlı proje için, Amerika ve Norveç konsolosluğunun da desteğini alıyorlar.  Proje kapsamında uzmanlar için veri tabanı oluşturma, medya eğitimleri ve bu veri tabanını tanıtarak, medyada çeşitliliği sağlamak var. Şu ana kadar 10 medya eğitimiyle 101 kadın bu eğitimlere katıldı. Proje kapsamında https://sensizolmazsessizolmaz.org/ web sitesinde bir uzman veri tabanı oluşturdular. Buraya farklı uzmanlık alanında kadınlar kaydolup veri tabanına dahil olabiliyor. Haziran 2022 itibarıyla 297 uzman veri tabanında yer alıyor.  Bir de blog sayfası var. Uzmanlık alanınızda yazılarınızı blog’da yayınlayarak, kendinizi daha görünür yapma fırsatınız da var.

////////////////////fotoğraf 1//////////////

Başlangıç aşamasında yerel bir girişim ve fikir olarak başlayan bu projenin BBC tarafından da ‘50/50’ projesi olarak benzer şekilde uygulandığı görülüyor. Dünya çapında yapılan araştırmalarda da görülüyor ki, kadınların medyada görünme sıklığı sadece yüzde 19.  BBC’de de ‘50:50 The Equality Project’ 5 yıl önce başlıyor ve belki de BBC’nin tarihindeki en kolektif ve hızla yayılan proje haline geliyor. Amaç medyada eşit temsili sağlayacak içerik ve programlar üretmek. Şu anda 50:50 projesi 145 paydaşıyla çeşitlilik ve kapsayıcılık alanında kültürel dönüşümü ivmelendirecek önemli bir inisiyatif haline geldi.

//////////// fotoğraf 2/////////////////

Sensiz Olmaz, Sessiz Olmaz projesinin birinci yılında, pandemi sonrası gecikmeli olarak, lansman toplantısı geçen hafta  gerçekleşti. Medya temsilcileri ile proje katılımcılarının bir araya geldiği networking toplantısında aynı zamanda, kadın uzmanların görünürlüğü ve var olması konusunda sıcak tartışmalar da yaşandı.

Program ilginizi çekti ve Bana Kadınlar Anlatsın diyenlere, “Evet, ben anlatırım” diyorsanız, neler mi yapabilirsiniz? Hemen özetleyelim:

  1. https://sensizolmazsessizolmaz.org internet sitesine hemen üye olarak, uzman olduğunuz konu ya da konularda “Ben anlatırım” diyebilirsiniz.
  2. Web blog’da düzenli yazılarınızı paylaşarak, uzmanlığınızı konuşturabilirsiniz.
  3. “Medya eğitimi ben de almak istiyorum” diyorsanız, web sitesinde kayıt olup yeni eğitim dönemini beklemeniz gerekecek.

Tıpkı BBC 50:50 projesi gibi bu projenin de daha fazla duyurulmaya, paydaş desteğine ihtiyacı var. Pandemi döneminde başlamasının dezavantajıyla henüz medya programcıları tarafından da yeterince bilinmiyor. Aslında uzman ihtiyacı sadece yazılı ve görsel medya programlarıyla da sınırlı değil. Konferanslarda, panel ve eğitimlerde hep aynı isimler olmasın, farklı uzmanlıklarda farklı farklı uzmanlara ulaşayım diyorsanız yine https://sensizolmazsessizolmaz.org veri tabanı sizin için bulunmaz bir kaynak. Duyurulması ve aktif kullanımı için destek olabilirsiniz. Kadın uzman bulamamanın artık bahanesi yok çünkü SensizOlmazSessizOlmaz.org var.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER