Bahçelievler Belediyesi’nden Hataylı Kadınlara Destek

Bahçelievler Belediyesi, 6 Şubat depreminin yıkıcı etkileri nedeniyle Hatay’dan gelen kadın kooperatifleri ve girişimcilerinin yöresel ve el emeği ürünlerini “Deprem Bölgesine Yardım Eli” organizasyonuyla İstanbul’da satışa sunuyor.

Hatay’ın ilçe ve köylerinden gelen kadınlar, çoğunluğu el emeğiyle üretilmiş yöresel gıda ürünlerini Soğanlı Etkinlik Çadırı’nda satışa sunuyor. Çadırda satışa sunulan el emeği yöresel ürünlerin dışında, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde yer alan bazı mozaiklerin replikaları ve hasır eşyalar da yer alıyor.

Çadır, 7 Mayıs günü 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

“Tekrardan Ayağa Kalkacağız”

 

Çadırda ürünlerini satışa sunan Hataylı Şeker Taş, organizasyonla ilgili, “Bu etkinliğin kadın girişimcilerimize çok etkisi var. Bize tekrardan bir umut, umut ışığı oldu. Tekrardan ayağa kalkacağız” dedi.

Şeker Taş, konuşmasına şu ifadelerle devam etti, “Kadın girişimcilerimize çok etkisi var bu etkinliğin. Bize tekrardan bir umut oldu, umut ışığı oldu kadın girişimcilerimize. Tekrardan ayağa kalkacağız. Tekrar iyi olacağız, inşallah. Bu da bizim umudumuz tabi bu etkinliğin bize bayağı bir katkısı oldu. Sağ olsunlar sesimizi duydular. Halk olarak, millet olarak gerçekten çok duyarlı insanlarımız.”

“Bu Ürünlerin Hepsi Kadınların Elinden Çıkıyor”

Hataylı Meryem Fakı ise organizasyonla ilgili, “Burada yöremize ait Kaytaz böreğimiz, biberli ekmeğimiz, kabak tatlımız, bayram kömbelerimiz, biber salçamız, el örgüsü hasırlarımız, nar ekşimiz, zeytinyağımız var. Bölgemizden getirdik, onları tanıtıyoruz. Hepsinde kadın girişimcilerin emeği var. Orada üretilip, getirildi. Kömbelerimizi burada yapıyor, üretiyoruz gün içinde. Kaytaz böreklerimizle biberli ekmeklerimizi burada yapıyoruz, fırınımız var” ifadelerini kullandı.

Meryem Fakı, organizasyonun bölgedeki kadın girişimcilere fayda sağladığını belirterek, “Orada her yer yıkıldı. Kadınların emekleri boşa gitti. En azından şu an ilk etapta bize katkı sağlayan güzel bir şey oldu. Teşekkür ediyoruz, Hakan Bahadır’a bizi davet ettiği, buraya getirdiği, düşündüğü için. Güzel bir etkinlik oldu. Bu ürünlerin hepsi orada, kadınların eli altından çıkıyor. Bunların hepsi oradan geliyor, kadınlar yapıyor. Orada hayat şu an durdu maalesef. Yani çok ciddi bir yıkım var. O yüzden böyle etkinliklerle biraz moral bulmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER