Ayşe Tükrükçü ve Alper Uruş’a Altın Kalem Ödülü

Book Culture Art (BCA) Time’s (Kitap, Kültür ve Sanat Gazetesi) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Altın Kalem Ödülleri” Mihrabat Korusu’nda düzenlenen törenle sahiplerine ulaştı.

Gözden kaçan değerli kalemleri ödüllendirmek ve onları edebiyatseverlerle buluşturmak amacıyla düzenlenen “Altın Kalem Ödülleri”ne bu yıl iki Türk isim damga vurdu.

Kültür, sanat ve medya dünyasından birçok önemli isimin katıldığı törende Ayşe Tükrükçü, “Yaşayan roman kahramanı”, onun hayatını ve hayat mücadelesini kaleme alıp kitaplaşmasını sağlayan Alper Uruş ise “Roman” dalında ödülünün sahibi oldu. 

Organizasyonun Komite Başkanı Yazar Serra Erdoğan, kitap okuma alışkanlığı olmayan bir topluma bu alışkanlığı kazandırmak için atılmış bir adım olduğunu belirterek, “Popülist kültürün edebiyata yerleşmesi, maalesef ülkemizde olumsuz bir gerçek. Maddesel kaygılar nedeniyle kartelleşmiş yayın sistemi ‘eser ne olursa olsun önce isim’ ilkesiyle hareket ettiğinden, onca gerçek edebiyat eseri hak ettiği değeri bulamamakta ve okuyucusuyla buluşamamakta. Altın Kalem Ödülleri etkinliğimizde, başarılı eserler ortaya koyan yazarlarımızı ağırlayıp onları onore ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Törenin hemen ardından konuşan Ayşe Tükrükçü, “Her gün, evsiz, ötekileştirilen 60 kişiyi, Hayata Sarıl Lokantası’nda ağırlıyoruz. Bize destek veren herkese ve gönüllülerimize teşekkür ediyorum. Sizden çok daha zor durumda olan insanlar olduğunu ve onlara sahip çıkmamız, destek olmamız gerektiğini lütfen unutmayın” dedi.

Alper Uruş ise, “Biz Ayşe ile 2007 yılında tanıştık ve 2008’de kitabımızı tamamladık. Ülkemizin her kadını azimli ve güçlüdür; ancak Ayşe, azmin, kararlılığın ve cesaretin sembolü, vücut bulmuş halidir. İyi ki 15 yıl önce bu dostluk kuruldu ve Ayşe, zifiri karanlık bir hayattan, aydınlık bir yaşama geçişi Türkiye’ye gösterdi. Beni ödüle değer gören edebiyatımızın emekçilerine teşekkür ederim.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

#aysetukrukcu #alperurus #altınkalemödülleri #hayatasarıllokantası

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER