Avrupa’da 2022 Sıcak Raporu: 61 Binden Fazla Ölüm

Avrupa’da 30 Mayıs – 4 Eylül 2022 döneminde 61 bin 672 kişi sıcaklığa bağlı nedenlerden hayatını kaybetti. En çok ölüm İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz’de meydana geldi.

Uluslararası kamu sağlığı uzmanlarından oluşan bir grup, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerinden yararlanarak sıcak hava kaynaklı ölümleri araştırdı. Araştırmada Eurostat’ın, 2022’nin 30 Mayıs – 4 Eylül tarihleri arasında Avrupa’nın 35 ülkesinde kayıtlara geçen sıcak hava kaynaklı ölüm verileri incelendi. Ölüm sayısının, anormal yüksek sıcaklıkların görüldüğü, kuzeye göre daha sıcak olan Güney Avrupa’da ve yazın en sıcak günlerinin yaşandığı dönemde arttığı ifade edildi.

30 yılın ölçümlerini aştı

AA’nın haberine göre; araştırmada, 2022 yazında Avrupa’daki ortalama sıcaklıkların önceki 30 yılın ölçümlerini aştığı, sadece en yoğun sıcaklıkların yaşandığı 18-24 Temmuz’da 11 bin 637 kişinin öldüğü belirtildi. Avrupa’da 30 Mayıs – 4 Eylül 2022 döneminde 61 bin 672 kişinin sıcaklığa bağlı nedenlerden hayatını kaybettiği, en çok ölümün İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz’de görüldüğü kaydedildi.

Ölümlerin sadece küçük bir kısmının sıcak çarpmasından kaynaklandığı, çoğunlukla sıcak havanın, vücudun kalp ve akciğer hastalığı gibi mevcut sağlık sorunlarıyla baş etmesini önleyerek ölüme yol açtığı ifade edildi.

Sıcaklık rekorları daha da artacak

Uzmanlar, küresel ısınma nedeniyle dünya genelinde sıcaklıkların 1,1 derece arttığını vurgulayarak, bu artışın devam edeceğine dair endişelerini dile getiriyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 10 Temmuz’da, deniz yüzeyi sıcaklıklarının mayıs, haziran ve temmuzda rekor seviyeye ulaştığını ve El Nino hava koşullarının etkisiyle son aylarda yaşanan sıcaklık rekorlarının daha da artacağını açıklamıştı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER