Atık Ekmeklerden Nişasta Bazlı Biyoplastik Üretildi

Merve Arıkan ve Büşra Köksal, Dünya’nın karşı karşıya kaldığı iklim krizini tetikleyen plastik sorununa, yılda 5 milyar ton israf edilen atık ekmeklerle çözüm buldu.

Dünyadaki ilk plastiğin bile hala yaşıyor oluşunu göz önünde bulundurduğumuzda sorunun ne kadar korkunç olduğunu görebiliyoruz.  Şu ana kadar Dünya’da üretilen tüm plastiklerin sadece %9’u geri dönüştürülebiliyorken Merve ve Büşra’nın, çevreye ve çevrecilere umut olduğunu söyleyebiliriz.

İleri Dönüşen Ekmekler

Plastik endüstrisinin büyüklüğü karşısında gelişmeye çalışan biyoplastik endüstrisinin 2030 yılına kadar çok daha hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor. İlk olarak mısırdan üretilen biyoplastikler, plastik sorununa çevreci bir çözüm olarak gösterilmişti. Ancak mısırın tarımsal bir ürün olduğu ve üretiminde gıda, arazi, su ve petrol kaybı yaşanacağı düşünüldüğünde pek çevreci bir çözüm olmadığı görüldü.

2019’un Mart ayında kurulan Plastic Move, geri dönüştürülmeyen plastik atıklara, tonlarcası israf edilen atık ekmeklerle çözüm olarak doğanın yükünü biraz da olsa hafifletiyor. Ekmeğin tamamı kullanılarak içindeki nişasta işlendikten sonra polimer bir yapı haline getiriliyor, daha sonra da bu polimer yapı biyoplastik dolgu hammaddesine dönüşüyor. 1 ton atık ekmekten,  1.2 ton Plastic Move hammaddesi ortaya çıkarken, her 1 kilogram hammadde üretimi ile 6 kilogram karbondioksit salınımı önlenmiş oluyor. Bu da doğa için bir nevi rahatlama sağlıyor. Döngüsel ekonomi üzerindeki etkisi de düşüldüğünde Plastic Move, hem çevreci hem de ekonomik bir girişim.

B2B sistemiyle plastik tedarikçileriyle çalışmaya başlayan Plastic Move’un temel amacı hızlı tüketim mallarında kullanılan ambalajlara girebilmek.  Çünkü günümüz plastik sorununun %70 kadarını tek kullanımlık plastikler oluşturmakta.

Plastic Move bugüne kadar; Hamdi Ulukaya Girişimi Girişimci Adayı Programı 2019, TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var 2020 final, Social Impact Award, İş Bankası’nın Workup programlarına kabul edildi.

2022 yılının ilk yatırım turunda ise 4.5 milyon dolar değerleme üzerinden ilk yatırımını aldı.

#placticmove #mervearıkan #busrakoksal

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER