Aslıteks’e İş’te Eşit Kadın Sertifikası

1995 yılından bu yana Denizli’de faaliyet gösteren tekstil şirketi Aslıteks, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek tarafından verilen İş’te Eşit Kadın Sertifikasını hak kazandı. Aslıteks, Intertek’in şirketin genel merkezi ve 2 üretim tesisinde düzenlediği denetimleri başarı ile geçti.

Kadın çalışanlarına, iş yaşamında eşit haklar ve fırsatlar sunan şirketler, Sürdürülebilirlik Akademisi ve İngiliz denetim şirketi Intertek tarafından kurumlarına yapılan bir denetim sonrasında, sertifika için yeterli olan puanı elde ettikten sonra İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı alabiliyorlar.  Çalışan bağlılığı, kurumsal itibar, sürdürülebilir kalkınma amaçları uyumu, sürdürülebilir yönetim sistemi oluşturma gibi birçok alanda şirketlere katkısı olan İş’te Eşit Kadın Sertifikası aynı zamanda da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için yapılan önemli bir çalışma.

Kadınlar için fırsat eşitliğine yönelik taahhüt ve söylemlerini eyleme geçirmiş olan şirketler, Yönetim Sistemi, İşe Alım ve Çalıştırma, İş Sağlığı ve Güvenliği, Tedarik Zinciri ve Sosyal Etki gibi ana başlıkları altındaki kriterlere göre denetleniyorlar. Sertifikayı verebilmek için denetimleri gerçekleştiren Intertek, dünyada 100’den fazla ülkede denetim, gözetim, test, kalite denetimi ve sertifikasyona kadar birçok alanda sektörde hizmetini sürdürüyor. 

Aslıteks’te, tüm denetimleri başarı ile geçerek, sertifikayı almayı hak kazanan şirketler arasına girdi.

Aslıteks, aynı zamanda Dünya’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Stevie Awards’tan ‘’Yılın Düşünce Liderliği’’ ödülüne layık görülmüştü. 

‘’Eşit Yarınlar İçin Değişim”

Konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren Aslıteks Genel Müdürü Selim Kasapoğlu, 

”Aslıteks olarak “İş’te Eşit Kadın”a önem veriyoruz, bunu hem sertifika sürecini başarı ile tamamlayarak hem de Pamukkale Üniversitesi ile yaptığımız iş birliği ile görünür kıldık. Çalışmalarımızın değerlendirmeden yüksek puan alarak “İş’te Eşit Kadın Sertifikası” ile tescillenmiş olması bizi daha fazla motive etti ve gururluyuz. Aslıteks, bu süreçte Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gözeterek, kurum içi çalışma yaşamında cinsiyet bağlamında eşit fırsatlar sunabilmek amacıyla Cinsiyet Eşitliği Tutum Belgesi’ni yayınlamış ve tüm paydaşlarına tacize, mobbinge ve benzeri hak ihlallerine karşı sıfır tolerans politikası benimsediğini ilan etmiştir. Aslıteks, kadın ve erkek çalışanların eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu bir kurum olma yolunda yapılan çalışmaları garanti altına almak için üst yönetim, hukuk müşaviri, çalışan temsilcilerinden oluşan bir eşitlik komisyonu oluşturmuştur. Fabrika genelinde Toplumsal Cinsiyet Algısı ile ilgili analizler yapılmış ve tüm kurum çalışanlarını üst yönetim, kadın erkek tüm çalışanları kapsayan bir eğitim modülü ve atölye çalışmaları planlanmıştır. Eğitim modülü biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramları, toplumsal cinsiyet rolleri, cinsiyetçi kalıp yargılar, kurumda ve sosyal hayatta eşitlikçi iletişim dili konularında farkındalığı artırmaya yönelik hazırlanmış ve uygulanmıştır. Dünya’da kadın istihdamını büyük ölçüde engelleyen faktör zihinlerdeki yanlış düşünüş biçimlerinden kaynaklanan toplumsal kalıp yargılardır ve ivedilikle değiştirilmesi gerekmektedir. Aslıteks, değişime kendi bünyesindeki çalışanlardan başlamış, değişimin öncüsü olarak çalışanlarına Yaratıcı Düşünme ve konuşma eğitimleri düzenlemiş Eşit yarınlar için bakış açılarını değiştiren çalışanlar geliştirdikleri düşüncelerini sahnede kitlelerle paylaşma fırsatı bulmuşlardır. Ege bölgesinde bir ilk olan bu projemizi sektörel ortaklıklarla ilerletmeyi hedefliyoruz. Tedarik zincirimizde cinsiyet eşitliğini geliştirici uygulamalar hayata geçirdik. Kadın çalışanların fırsatlardan eşit yararlanması için daha başka projeleri de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Sürdürülebilir ve eşit yarınlara inanan herkesi “Eşit yarınlar için değişim” sloganıyla birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. “ifadelerini kullandı.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER