Aralık Ayı Ekonomik Gelişmeler ve Piyasalar

Piyasaların yoğun veri akışıyla karışık bir seyir izlediği bir ayı geride bıraktık. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin enflasyon verisi Fed faiz politikası hakkında iyimser bir hava yaratmış olsa da, küresel durgunluk riski endişeleri ve zaman zaman artan jeopolitik riskler riskli

varlıklar üzerinde baskı yaratmaya devam etti. Türkiye için ise Kasım ayının sonunda gündeme gelen Suriye’nin kuzeyine askeri harekât yapma ihtimali, piyasalar açısından takip edilmesi gereken bir gelişme olarak gündemde yer aldı. Kasım ayı borsalar açısından iyi geçen bir ay oldu. Amerika borsaları %5’ler civarı Avrupa borsaları ise %8’ler civarında getiri yazdı. Borsa İstanbul ise rekor kırmaya devam etti.

Piyasalar ABD Ekonomisi’nin soğumaya başladığına dair işaretler arıyor. Çünkü ekonominin soğuması demek, Fed’in faiz artırım hızını bir nebze de olsa yavaşlatacağı anlamına geliyor. Fed, önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu sürekli vurguluyor. ABD TÜFE verisi Ekim ayında % 7,7’ye düştü.

ABD Merkez Bankası Fed 1-2 Kasım tarihlerinde Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısını gerçekleştirdi. Piyasaların beklentisine paralel olarak faizleri 75 baz puan artıran Fed bu kararla birlikte son 4 toplantıda politika faizini 75’er baz puan artırmış oldu. ABD Merkez Bankası sıkılaşma sürecinde son aşamaya girildiğine yönelik sinyaller verdi. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell faiz artışlarına ara vermeyi düşünmek için çok erken olduğunu belirtti. Bununla birlikte Powell Aralık toplantısında daha sınırlı faiz artışının gündeme gelmesinin olası olduğunu belirtti.

Kasım ayını en çok meşgul eden gündem maddelerinden birisi de Çin’deki pandemiyle ilgili gelişmelerdi. Vak’a sayılarının ayın sonuna

doğru hızla artması endişe yaratırken, hükümet yeni tedbirler açıkladı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon Kasım ayında % 10’a geriledi. Ekim ayında enflasyon Euro Bölgesi’nin kuruluşundan bu yana ilk defa çift haneye çıkarak %10,6’ya yükselmişti. Enflasyondaki yavaşlamada enerji ve hizmet maliyetlerinin tahminlerin altında kalması etkili oldu. Gıda fiyatları ise tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

TCMB Para Piyasası Kurulu toplantısı 17 Kasım tarihinde yapıldı ve banka beklenildiği gibi politika faizini % 9’a indirdi. İki yıl aradan sonra politika faiz oranı tekrar tek haneye inmiş oldu. Öte yandan TCMB karar metninde mevcut politika faizinin yeterli düzeyde olduğunu, faiz indirim döngüsünün bitirilmesine karar verildiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre % 421,7 artarak 1 milyar 509 milyon dolardan, 7 milyar 874 milyon dolara yükseldi. İhracat artışındaki yavaşlama dikkat çekici olurken, 10 aylık dış ticaret açığı 91 milyar doları aştı. İhracatımız 2022 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,4 artarak 209 milyar 394 milyon dolar, ithalat %39,4 artarak 300 milyar 443 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Ocak-Ekim döneminde % 84,3 iken, 2022 yılının aynı döneminde %69,7’ye geriledi.

Türkiye Ekonomisi, 3. çeyrekte %0,1 daraldı. Böylelikle 9 çeyrek sonra ilk defa bir daralma yaşanmış oldu. Türkiye yıllık bazda % 3,9 büyüdü. TÜİK verilerine göre, daralmanın iki önemli sebebi tüketim hızında yavaşlama ve dış talepteki azalma. Gayri Safi Yurtiçi Hasılatı (GSYH) oluşturan kalemlerden finans ve sigorta, bilgi ve iletişim, mesleki, idari ve destek hizmet, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet, hizmet faaliyetleri, diğer hizmet faaliyetleri, gayrimenkul faaliyetleri, tarım, ormancılık ve balıkçılık faaliyetleri ile sanayi artarken; İnşaat sektörü ise azaldı.

Kasım ayında TÜFE enflasyonu, %2.88 olurken, yıllık TÜFE enflasyonu %85.51’den %84.4’e geriledi. Böylece yıllık TÜFE  enflasyonu 17 ay boyunca kesintisiz yükseldikten sonra sınırlı da olsa düştü. Yıllık çekirdek enflasyon %70.45’ten %68.9’a, yıllık ÜFE enflasyonu %157.7’den %136.0’ya indi. Yıllık ÜFE enflasyonunda 21.7 puanlık hızlı bir düşüş oldu.

 Kasım ayında ana gruplar arasında gıda ve alkollü içecek&tütün gruplarındaki artış enflasyonu yukarı itti. Ancak yıllık enflasyonun özellikle ulaştırma, giyim ve konut gruplarında gerilemesiyle enflasyon nette geriledi. Özellikle enerji grubunda aylık enflasyonun önceki yılın altında kalması, ulaştırma ve konutta düşüşü sağladı. Yıllık enerji enflasyonu 10 puanlık düşüşle %118’e indi. Ayrıca aylık ÜFE’nin Haziran 2020 sonrası en düşük seviyede gerçekleşmesi, üretim maliyet baskısının azaldığını gösterdi. Bu eğilimin devam etmesi, enflasyon görünümü için önemli olacak. Gıda fiyatları ise tahminimize yakın aylık %5.7 ile yüksek gerçekleşti. Böylece yılık gıda enflasyonu %99’dan %102’ye yükseldi.

Yatırım Araçları Getirileri

Ekim ayı itibariyle yatırım enstrümanlarının yıllık getirilerine bakıldığında TL kanadında BIST100 getirisi ön plana çıkarken, döviz enstrümanların cazibesini koruduğu görülmektedir. FED faiz politikası ile yaptığı açıklamalar altın getirisi üzerinde etkili oldu.

 Yatırım Dünyası

Yabancı hisse senedi alımı

Yabancı hisse senedi alımı, yabancı aracı kurumlarla al-sat yapmak isteyen yatırımcıların merakını cezbeden bir konudur. Yabancı hisse senedi alımı, lisanslı bir aracı kurum ile yapıldığında güvenlidir. Yerli aracı kurumlar kadar yabancı aracı kurumları da tercih edenlerin sayısı az değildir. Ancak yurt dışı piyasalarda işlem yaparken dikkat etmek gereken noktalar vardır. Mesela; yurt dışı piyasalarında hisse senedi alımında vergi yükümlülükleri doğabilir. Gelir elde etmeniz halinde, hisse senedini aldığınız ülkede çeşitli vergiler ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ödemeniz gereken vergi ile ilgili tüm bilgileri aracı kurumunuza ve bir vergi uzmanına danışabilirsiniz.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER