Antik Genleri Araştıran Prof. Betül Kaçar’a Ödül

NASA’da astrobiyolog olarak çalışan Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Betül Kaçar, antik genler konusunda yaptığı bilimsel çalışmaları ve yeni geliştirdiği deneysel teknikler dolayısıyla “2022 Rosalind Franklin Madalyası” ödülünde ikinciliğe layık görüldü. 

Biyomoleküler kimya alanında yüksek lisans yapan ve eski NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi’nde Yaşamın Kökenleri ve Evrimsel Biyoloji alanlarında doktora yapan Kaçar, daha önce de Stanley Miller Erken Kariyer Ödülü ve NASA Erken Kariyer Ödülü almıştı. Bilimde kız çocukları ve kadınların savunucusu olan “BM Kadın Nesil Eşitlik Kampanyası” ile ortak çalışmalar yürüten Kaçar, ayrıca dünya çapında astrobiyoloji alanında öğretmenleri ve öğrencileri destekleyen astrobiyoloji sosyal yardım ağı SAGAN’ın da kurucu ortağı.

Prof. Dr. Betül Kaçar’ın ismi, NASA WISE teleskobu ile bulunan Jüpiter-Mars arasındaki bir astroide ise geçtiğimiz Kasım ayında verildi: Asteroid 284919 Kacar.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi  Kimya bölümünde tamamlayan Kaçar, 20 yaşında Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora çalışmasına başlamıştır. Kaçar, 2010’da Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden doktora derecesi almış ve evrimin moleküler mekanizmalarına yönelik anlayışımızla ilgilenmiştir. Doktora sonrası çalışmalarını NASA’da sürdürmüş ve 2012 yılında Harvard Üniversitesi’ne katılmıştır. Betül Kaçar, burada Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı’nda görev almıştır. Türk bilim insanı, 2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi’nde Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanında çalışıyor.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER