Antalya Kadın Müzesi 7. Yılında

Antalya’nın ilk, Türkiye’nin ikinci, Dünya’nın ise 12’nci sanal kadın müzesi olan, ‘Antalya Kadın Müzesi’ 7’nci yılını kutluyor.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege konu hakkında, “Antalya gibi dünyada bilinen bir destinasyonun, gerek tanıtımı gerekse algı yönetiminde projeler ile var olan bir kadın müzesine sahip olması çok önemli bir artı değerdir” dedi.

ATAV çatısı altında 23 Kasım 2015 tarihinde kurulan müze, dijital çağa ayak uydurarak, gelecek nesillere ilkleri başarmış olan kadınları anlatmayı hedefliyor. Dünya Kadın Müzeleri Birliği’ne (IAWM) üye olan ve farklı alanlarda uzman 13 danışma kurulu üyesi bulunan Antalya Kadın Müzesi (AKM), 2016 yılından itibaren düzenlediği ve Türkiye’nin ilk kadın arkeologlarından Jale İnan’ın adını verdiği, ‘Prof. Dr. Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni’ ile ‘Yılın Kadını Ödülü’nü her yıl kente katma değer sağlamış bir kadına veriyor ve kadın hakları konusunda düzenlediği söyleşilerle Antalyalılarla bir araya geliyor.

‘Duvaktaki Bereket Yörük Gelini’, ‘Jale İnan’ ve ‘Bu Kentte Kadın Var’ sergilerini çeşitli kültür merkezlerinde açarak sanatseverlerle buluşan AKM’nin web sitesinde ise ‘Antalya’nın Binlerce Yıllık Tanrıçaları’, ‘Yörük Kadın Başları’, ‘Yörük Kadın Kıyafetleri’ ve Danışma kurulu üyesi Melike Gül’ün fotoğraf sergisi olmak üzere 4 dijital sergi, 47 rol model kadınla yapılan söyleşi, Yörük Gelini Defilesi, kütüphane ve gerçekleştirilen etkinlikler yer alıyor.

Antalya Kadın Müzesi kurucuları arasında yer alan ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, 7’nci yıl ını kutlayan AKM’nin kentin hafızasını arşivlediğini kaydederek, “Antalya Kadın Müzesi, kentimizde yaşayan kadınların tüm dünyada başarılarıyla anılması için düşünülmüş bir müze. Kentin başarılı kadın envanterini çıkarıyoruz. Onlarla görüntülü söyleşiler yapıp geleceğe aktarıyoruz. Sanal müzemizde yer alan röportaj ve sergilere www.antalyakadinmuzesi.org ve www.antalyawomanmuseum.com internet siteleri üzerinden erişilebiliyor.”

Antalya’nın ilk sanal kadın müzesi Antalya Kadın Müzesi’nin değerinin zamanla anlaşılacağının altını çizen Yeliz Gül Ege, sözlerine şöyle devam etti:

“Müzemizin hazırladığı projeler ve sunduğu faaliyetler, her yıl gelişerek devam etmektedir. Antalya gibi dünyada bilinen bir destinasyonun gerek tanıtımı gerekse algı yönetiminde, projeler ile var olan bir kadın müzesine sahip olması çok önemli bir artı değerdir. Müzemizin 7. kuruluş yıldönümü kutlu olsun.”

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER