Antalya Büyükşehir Belediyesi YEEP’i Hayata Geçiriyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kamusal alanda tüm bireylerin belediye hizmetlerine eşit erişimini amaçlayan Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı (YEEP) hayata geçiriyor. Belediye, ilk etapta YEEP projesi kapsamında komisyon oluştururken, Kasım ayı içerisinde bir çalıştay gerçekleştirecek. Ardından proje, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayına sunulacak.

Konu hakkında hassasiyet sahibi olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, göreve başlar başlamaz kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı konusunda Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu işbirliği ile hayata geçirilen ‘Acil Yardım Hattı İşbirliği’ protokolü imzalamıştı. Göcek, şimdi ise kamusal alanda tüm bireylerin hizmetlere eşit erişimi hedefleyen Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı da hayata geçiriyor. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda şiddete maruz kalan kadınlara gerekli hukuki, psikolojik ve sosyal yardım yapmanın belediyenin birincil görevlere arasında yer aldığını vurgulayarak, “Kadın dostu bir kent olarak, kadına verdiğimiz değer itibarıyla kadınların sosyal hayatta daha fazla yer alması, ekonomik olarak güçlendirilmesi, istihdam olanaklarının yaratılması konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak son derece hassasız. Bizler kadın yöneticileri fazla olan belediyeler arasında önde geliyoruz. Bu da bizim için bir övünç kaynağıdır. Bütün birimlerimiz işbirliği halinde olursak kadınımızı bilinçlendirmek, bilgilendirmek, yönlendirmek ve sosyal hayata kazandırmak bizlerin elindedir. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü kurulması için çalışmalar başlatıldı. Yeni müdürlüğümüzün kurulmasıyla birlikte tüm birimlerimiz koordineli bir çalışma gerçekleştirecek. Kasım ayında YEEP projesi kapsamında bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Çalıştaya bu protokolü imzalayan 50 belediye, ilgili sivil toplum kuruluşları ve dernekler katılacak. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda alınacak önlemleri hep birlikte işbirliği halinde tüm Türkiye’de yerelden başlatmak adına bir çalışma içinde olacağız” diye konuştu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER