Annie Ernaux 2022 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Sahibi Oldu

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Fransız yazar Annie Ernaux’ı, 2022 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık buldu. Ödülün, “kişisel hafızanın köklerini, yabancılaşmalarını ve kolektif kısıtlamalarını ortaya çıkarmadaki cesareti ve klinik duyarlılığı için” Ernaux’e verildiği açıklandı.

Ernaux, 1940 yılında Fransa’nın Lillebonne şehrinde dünyaya geldi. Edebiyat eğitimi gördü ve uzun seneler boyunca edebiyat öğretmenliği yaptı. Lisans eğitimini Rouen Üniversitesi’nde tamamladı ve daha sonra Bordeaux’ya geri dönerek Fransa’da akademik olarak ilerleyebilmek için geçmesi gereken “Agrégation” sınavını kazandı. Normandiya’nın küçük bir kasabasında bir bakkalın kızı olarak dünyaya gelen Ernaux, içine doğduğu işçi sınıftan duyduğu utancı kitaplarında sıklıkla işledi. “La Honte” (Utanç) isimli eseri bunun en doğru örneklerinden biri.

Ernaux, ‘Babamın Yeri’ kitabını yazarken babasının hayatı ve ilişkilerine odaklanıyor. Babasının işçilikten küçük esnaflığa geçişini, toplumdaki konumunu ve kendisiyle ilişkisini ele alarak bir ‘sınıf’ hikayesi anlatıyor. Ernaux bu kitabıyla Renaudot Ödülü’ne layık görülmüştü.

Yazarın; sınıf çatışması, evlilik, kadın özgürlüğü, cinsellik, kürtaj, ölüm ve yaşlılık gibi temaları kendi yaşam izleri üzerinden ele aldığı, Türkiye’de yayımlanmış 4 eseri bulunuyor: ‘Seneler’, ‘Boş Dolaplar’, ‘Babamın Yeri’ ve ‘Yalın Tutku’.

Ernaux, özyaşam öyküsünü anlattığı ‘Seneler’i yazarken, anlatacağı her dönem için bir fotoğraf seçiyor ve yine her dönemi aile yemeğiyle bitiriyor. Ernaux, Seneler için bir söyleşisinde “Kadının bireysel hafızasını, şimdisini ve geleceği nasıl gördüğünü anlatmaya yarayan fotoğraflar kullandım” diyor.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER