Ankara’nın Güçlü Kadınları Ödüllerini Aldı

 

Uluslararası Kadın Forumu (IWF), Bahçeşehir Üniversitesi ve Milliyet Gazetesi iş birliği ile düzenlenen ‘Karar Mekanizmalarında Kadın Liderler Projesi’ kapsamında ödüle layık görülen 100 lider kadın, ödüllerini aldı.

Kamuda ve özel sektörde kendi alanlarında lider ve öncü karakterleriyle çevrelerine ilham veren kadınların oranını ortaya koymak amacıyla yürütülen projede ödüle layık görülen kadınlar ödüllerini Ankara’da TBMM Başkanlık Konutu’nda düzenlenen törenle TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un elinden aldılar.

Türkiye’nin ilk 100 sanayi ve ticari kuruluşu, Yargıtay, Sayıştay, Yüksek Hakimler Kurulu, yerel yönetimler, Yüksek Öğretim Kurumu, devlet ve vakıf üniversiteleri kategorilerinde belirlenen 100 kadın lider, TBMM Başkanlık Konutu’nda ağırlandı. 

‘’Hak Ediyorsunuz’’

Tören de konuşma yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kadın yöneticilerin ön plana çıkması bakımından Türkiye’nin iyi bir yolda ilerlediğini belirterek;

“Teşvik edici olmaya çalışıyoruz. Biliyorum erkeklerin çok ciddi bir direnci var bu konuda. Meclis’te de şu an toplam kadın milletvekili oranı sanırım yüzde 18’e yakın. AK Parti bu konuda ikinci sırada, birinci sırada HDP var. Bir başka partiden arkadaşlar ‘Kanunla yüzde 50 kadın olma kotası getirelim’ diyor. Elinizi tutan mı var? Şimdi de bunu yapabilirsiniz. Listeleri genel başkanları yapıyor. Ama bu konuda sadece yönetici kademesinde olanların kararlılığı yeterli değil, tahmin edilmeyecek kadar direnç oluyor erkekler tarafından. Bu sebeple siz, bütün bu zorlukları aşarak belli bir noktaya gelmiş olduğunuz için ayrıca tebriği hak ediyorsunuz.”

Törende, IWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Gülden Türktan ise konuşmasında başarı hikayeleriyle, bir yandan bugünün kadın liderlerini kuvvetlendirmek bir yandan da bayrağı devralacak gençlere ilham vermek arzusunda olduklarını vurguladı. 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER