Ankara’da Kadınlar Depremzedeler İçin Yorgan, Battaniye ve Uyku Seti Üretiyor

Ankara’da kadın eğitmenler ve kursiyerler Beypazarı Bürgüsü Atölyesi’nde gönüllü olarak depremzedeler için yorgan, battaniye, nevresim ve uyku seti üretimi yaparak bölgeye gönderiyor. Önümüzdeki dönemde Ankara’ya gelen depremzede kadınlar da bu kurstan faydalanarak hem üretime katılabilecek hem de ürettikleri ürünlerle hane ekonomilerine katkı sağlayabilecek.

Gelenekten Geleceğe Beypazarı Bürgüsü Kadın İstihdamı Projesi̇

Keçiören Belediyesi, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsünün iş birliği ile Her Dem Derneği tarafından yürütülen ‘Gelenekten Geleceğe Beypazarı Bürgüsü Kadın İstihdamı Projesi̇’ kapsamında Keçiören Aktepe Mahalle Konağı’nda kurulan Beypazarı Bürgüsü Atölyesi depremzedeler için bir araya geldi. Kadın eğitmenler ve kursiyerlerin gönüllü olarak çalıştığı atölyede yöresel bez dokuma çalışmalarına deprem nedeniyle bir süre ara verildi ve depremzedeler için yardım seferberliği başlatıldı. Çalışmalar, mahalle konağında bulunan dikiş atölyesinde yorgan, battaniye ve nevresim üretimi yapılarak devam ediyor. Burada üretilen tüm ürünler depremzedelere ulaştırılıyor. 

 ‘Depremzede Kardeşlerimiz İçin Seferber Olmuş Durumda’

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Atölyeyi ziyaret etti. Altınok, “Gelenekten Geleceğe Beypazarı Bürgüsü Kadın İstihdamı Projesi̇ kapsamında kadınlarımızı el dokuma tezgâhlarıyla buluşturduk. Geleneksel değerlerimizi geleceğe taşıyoruz. Projemizle 4 grup şeklinde 86 kadınımıza unutulmaya yüz tutmuş bir sanatın eğitimini verdik. 8 kadınımıza yöresel bez dokuması usta eğiticilik belgesi vererek iş sahibi olmalarına imkân tanıdık. Şimdi bu atölyemiz depremzede kardeşlerimiz için seferber olmuş durumda. Desteklerinden dolayı ATO Başkanımıza ve yönetimine, HerDem Derneğine ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

 Beypazarı Bürgüsü Nedir ?

Beypazarı bürgüsü, çözgüsü pamuk ve atkısı, ipek, floş ve pamuk ipliği ile dokunan dokumalardır. Çulfalık adı verilen tezgahlarda dokunurlar. Bürgü, temelinde bezayağı dokuma olup, bezayağı türevi olarak yapılan ribs tekniği ile desenli örnekleri oluşturulmuştur. Dokumanın en temel tekniği bezayağı’dır. Bu dokuma türü atkı ipliğinin çözgü ipliğinin bir altından bir üstünden geçerek bağlantı kurmasıyla oluşturulmaktadır. Bağlantı noktalarının sıklığından dolayı oldukça dayanıklıdır. Bezayağı dokuma örgüsü geçmişte yörede iç ve dış giyimde, ev mefruşatında vb. kullanılmıştır. Gelenekler sayesinde yaşatılan dokuma örneklerinden biri de gelin bürgüsüdür. Geçmişte her gelin kızın çeyizinde bulunması gereken gelin bürgü dokumaların, günümüzde de köylerde kullanımı sürdürülmektedir.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER