Ankara Kadın Platformu İran’da Katledilen Mahsa İçin Toplandı

Ankara Kadın Platformu, İran’da ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü nedeniyle vahşice dövülüp öldürülen Mahsa Amini için toplandı. 

İran’da Molla rejimi tarafından yönetilen ve “Ahlak Polisi” diye bilinen İrşad devriyeleri tarafında, henüz 22 yaşında olan Mahsa Amini, başörtüsünü düzgün takmadığı nedeniyle işkence edilerek tutuklandı. Yapılan işkenceye daha fazla dayanamayan Masha, hayatını kaybetti.

Platform sözcüsü Zeynep Ülger, İran hükümeti tarafından dayatılan kurallara bir kadının daha bu kuralları reddettiği için polis şiddetiyle öldürüldüğünü vurgulayarak “Polis karakoluna götürülen Mahsa, aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi. Amini’nin başına aldığı darp nedeniyle beyin kanaması geçirmesi sonucu yaşamını yitirdiği kesinleşti. Yani polis tarafından katledildi Mahsa Amini. Dünyanın her yerinde erkek egemen sisteme ve devlet şiddetine karşı mücadele eden kadınlar, Mahsa Amini’nin katledilmesine karşı başta İran olmak üzere sokaklara döküldü. Faşist İran rejimini ve kadınların yaşam tarzlarına müdahale eden ahlak polisi gibi kurumları protesto eden gösteriler, yürüyüşler yapılıyor. Kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, ateşe vererek mücadelelerini yeni bir boyuta taşıyor. İran rejimi ise Kürt halkının yoğun yaşadığı bölgeler başta olmak üzere halkın üzerine ateş açmaya, saldırmaya devam ediyor. Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran Molla rejimidir. Mahsa’nın katili erkek egemen sistemdir. Mahsa’nın ve İranlı kadınların mücadelesi hepimizin mücadelesidir. Günlerdir İran sokakları yanıyor. Günlerdir dünyanın her yerinde biz kadınların içi yanıyor, öfkesi, isyanı büyüyor. Bir kadın daha ona dayatılan sınırları reddettiği için devlet şiddeti ile öldürüldü” dedi.

“Türkiye’den İranlı Kadınların Sesini Yükseltiyoruz”

“İran’da 1979’dan bu yana kadınlara başörtüsü dayatılıyor. Sokaklarda İrşad devriyeleri adeta cadı avına çıkıyor. Kadınlar tutuklanıyor, LGBTİ+lar baskı görüyor, ölüm cezalarına çarptırılıyor. Geçtiğimiz günlerde LGBTİ+ aktivisti olan Zahra Seddighi ve Elham Choobdar ‘yeryüzünde fitne çıkarma’ iddiasıyla idama mahkum edildi. İran uzağımızda değil. Yanı başımızda. İran uzağımızda değil. Bu topraklarda LGBTİ+ların varlığına karşı düşmanlık geçen hafta sonu devlet desteğiyle sokağa döküldü. Valilik izniyle, RTÜK’ün reklam desteğiyle İslamcı gerici bir güruh ve kendilerine cumhuriyetçi diyen bir başka ırkçı grup bir arada nefret söylemleriyle yürüyüş yaptı. Bu ülkede hakkını aramaya çalışanlara sokaklar yasak, bir kişi daha eksilmemek için meydanlara çıkan kadınlara karşı polis şiddeti, işkence ve taciz var. Ama şeriat propagandası, ırkçılık, nefret söylemi devletin izniyle büyütülüyor. İran çok uzağımızda değil.

Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin sembolü olmuş durumda. Geçtiğimiz yıllarda dünyaya yayılan ‘beyaz çarşambalar’ bugün bireysel eylemler olmaktan çıkıp kolektifleşiyor. Bugün İran sokaklarından aşina olduğumuz bir ses yükseliyor: ‘Jin, Jiyan, Azadi’ (Kadın, Yaşam, Özgürlük). Bizler de Türkiye’den İranlı kadınların sesini yükseltiyoruz. Mahsa Amini’nin katili İran Molla rejimidir. Mahsa’nın katili erkek egemen sistemdir. Mahsa’nın ve İranlı kadınların mücadelesi hepimizin mücadelesidir. İran’da Türkiye’de ve tüm dünyada… Mahsa için, özgürlüğümüz için, hayatlarımız için isyan!” ifadelerini kullandı. 

Ülger, açıklamasını tamamlayamadan toplanma alanına gelen polisler, müdahale etti. Kadınlar ise polisin müdahalesi ardından “Jin, Jiyan, Azadi” ile “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarını atarak toplantıyı sonlandırdı. 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER