Angela Merkel UNESCO Barış Ödülü’ne Layık Görüldü

Barış ödülünün bu yıl ki sahibi UNESCO’nun internet sitesinde yer alan yazılı açıklama ile bildirildi.

Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin kapılarını mültecilere açtığı için Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü olan UNESCO Barış Ödülü’ne layık görüldü. Merkel, başkanlığı sırasında dünyada yaşanan mülteci krizinde Almanya’ya 1.2 milyon düzensiz göçmen kabul etmişti.

1989’da verilmeye başlayan UNICEF Barış Ödülü, her yıl barışın sağlanmasına katkı sunan kişilere ve kurumlara veriliyor.

‘’Tarihe Bir Ders’’

Ödül’ün Jüri başkanı ve 2018 Nobel Barış Ödülü sahibi Denis Mukwege, “2015 yılında başta Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre’den olmak üzere 1,2 milyondan fazla mülteciyi kabul etme konusundaki cesur kararınız jüri üyelerinin tamamını etkilemiştir. Merkel sığınmacıları ülkesine kabul ederek “tarihe bir ders bıraktı” ifadelerini kullandı. 

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay ise ‘’Merkel’in mülteci krizi karşısındaki gayretlerini takdirle karşılıyorum. Acı çekmek evrenseldir. Bu yüzden acıları dindirmeye yönelik çözümler de evrensel olmalı. Barışı sağlamak, acı çekenlere kapıları açmaktır.” dedi.

 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER