AİHM: Yeniden Evlenmek İçin 300 Gün Beklenmesi Doğrudan Ayrımcılıktır

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi: Türk Medeni Kanun’un 132. Maddesi olan evlilik sona ermişse kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez hükmü doğrudan cinsiyet ayrımcılığı olduğunu belirtti

Devletlerin, insan haklarına saygı gösterme yükümlülüklerini gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş olan İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’de boşanmış kadınların yeniden evlenmek için bekledikleri 300 günlük sürenin ayrımcılık olduğunu belirtti. Nurcan Bayraktar’ın Türkiye’ye açtığı davayı karara bağlayan AİHM, söz konusu uygulamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiği kararına vardı.

Oy birliğiyle alınan bu kararda, uygulamanın AİHS’in özel hayata saygı hakkını düzenleyen 8’inci maddesi ile ayrımcılığı yasaklayan 14’üncü maddesini ihlal ettiğini belirtti.

Türk Medeni Kanununa göre yasalar kadınların eski eşlerinden farklı biriyle evlenmek için boşanmalarının kesinleşmesinden sonra 300 gün geçmedikçe evlenemez hükmü; bu süreyi beklemek istemeyen kadınların hamile olmadıklarını tıbbi testlerle ispatlamaları gerekiyor.

AİHM, 300 günlük bekleme süresinin ve bu sürenin kısaltılması için hamile olunmadığının ispatı; tıbbi belge talep edilmesinin haklı görülemeyeceğine, dolayısıyla davacının özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

TOPLUMSAL DEĞER SİSTEMİNDE YERİ YOK’

AİHM, bu uygulamanın doğrudan bir cinsiyet ayrımcılığı anlamına geldiğini ve dezavantajlı grupların hakları korunması amacıyla adil yargılanma hakkı, özel ve aile hayatına saygı haklarının ihlal edildiğini saptadı.

Doğacak çocuğun babasının kim olduğu üzerindeki belirsizliği önlemek amacıyla alınan bir tedbir olduğu kararı bu ayrımcılığı haklı göstermeyeceği, “ soy kütüğünde karışıklık olmasını” önlemek gibi bir amacın, yani biyolojik babanın kim olduğunu tespit etme niyetinin, toplumsal değer sisteminde yeri olmadığını belirtti.

AİHM’nin ön kararının ardından tarafların nihai bir karar alınmasını talep etmek için üç ay süreleri bulunuyor.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER