AĞUSTOS 2023 TİYATRO AJANDASI

Bütün Çılgınlar Sever Beni


Tarih: 1 Ağustos
Yer: Oran Açık Hava Sahnesi
Saat: 21:00
Kontrolden çıkmış bir kıskançlığın etrafında şekillenen hikâyede, Yosif ile Maria isimli evli bir çift, Angel ise kendini bu evliliğin içinde bulan yakın arkadaştır. Oyunda Mert Fırat, Öznur Serçeler ve Çağlar Yalçınkaya sahneyi paylaşıyor.

 

Neyzen Tevfik “Hiç”


Tarih: 1 Ağustos
Yer: Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro
Saat: 21:00
Oyun, Hiç’in peşinde alemlerde bazen mecnun bazen meczup gezerken Marmara Denizi kadar rakı içtiği rivayet edilen, veli ile deli arasında ince çizgide tekkesi kalbi olarak yaşamış Neyzen’in hayat hikayesini dünyasını, dostlarını; anekdotlarla hicivlerle şiirlerle anlatırken, sivri dilli sarhoş bilgenin tarifsiz ruhunun derinliklerinde hiçten hepe varmaya çalışıyor. Uğur Yücel’in yıllar sonra tiyatro sahnelerine döndüğü tek kişilik oyunu Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatroda seyirciyle buluşacak.

 

İki Bekar


Tarih: 2 Ağustos
Yer: Oran Açık Hava Sahnesi
Saat: 21:00
Duru Tiyatro’nun 10. yılında Amerikan Tiyatrosu’nun en ünlü komedi yazarlarından Sam Bobrick’in yazdığı oyunu Emre Kınay sahneye koyuyor. Emre Kınay Jack Fisher’ı; Evrim Alasya pırıl pırıl enerjisiyle Shanette Millburn’u canlandırıyor. Oyunun müziklerini Gökhan Türkmen, Gökhan Tepe, Keremcem gibi daha birçok popüler sanatçıya besteler veren oyuna özel bir titizlikle Serdar Aslan besteledi.

 

Ölün Bizi Ayırana Dek


Tarih: 2 Ağustos
Yer: Artur Tatil Köyü Açıkhava Sineması
Saat: 21:00
Hakan Yılmaz ve Ebru Cündübeyoğlu, PUCCA’nın konsepti ile Murat Dişli, Alper Atalan, Zeki Enes Akkan ve Ebru Cündübeyoğlu’nun yazdığı tiyatro oyunuyla 4 yıldır kapalı gişe oynayan ‘Ölün Bizi Ayırana Dek’ kısa bir aradan sonra yeniden sahnelere dönüyor.
Boşanmak üzere olan bir çiftin evde bir ceset bulmasıyla gelişen olayların anlatıldığı oyun, Balıkesir’de tiyatroseverlerle buluşacak.

 

Yalnız Kadın


Tarih: 3 Ağustos
Yer: Bergüzar Sahne
Saat: 21:00
İtalyan yazar Dario Fo’nun ‘Yalnız Kadın’ monoloğunda yansıtmış olduğu; tek uğraşı ev işleri olan dört duvar arasında kapalı kalmış bir kadının çevresindeki kalabalığa rağmen var olan büyük yalnızlığını ve bu yalnızlığına eşlik eden şiddet ve tacizin kadın üzerinde ki etkilerini ve dönüşümünü izliyoruz.

 

Şen Makas


Tarih: 9 Ağustos

Yer: Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Saat: 21:00
Amerikan Tiyatro Tarihi’nin “En Uzun Süreli Oynanan Oyunu” olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “Şen Makas”, Boston’da 1979 yılından bu yana aralıksız olarak perde açıyor. Oyun, Charlie Chaplin Komedi Ödülü alan tek oyun olma özelliğine sahip. Dünyanın tüm ülkelerinde yıllarca sahnelenen oyun, tekrar sanatseverlerle buluşuyor.

 

Cimri

Tarih: 10, 11 ve 12 Ağustos

Yer: Ankara DT Macunköy Açık Hava Yaz Sahnesi

Saat: 20:30

 

Tarih: 10, 11 ve 12 Ağustos

Yer: Ankara DT Macunköy Açık Hava Yaz Sahnesi

Saat: 20:30

 

Tarih: 26 Ağustos

Yer: Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği

Saat: 21:30

Molière’in Cimri’si, Paris’in burjuva kesiminin çılgınlık düzeyine ulaşmış para tutkusunun komedyasıdır. Oyun bu içeriğiyle, parayı temel değer ve yaşamın tek ölçü birimi sayan yaşam anlayışına eleştirel bir bakış sunmasıyla hala güncelliğini korumaktadır.

“Dünyadaki insanların en az insan olanı, yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır…” Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür Harpagon? İnsan doğuştan mı böyle olur? Yoksa Harpagon sadece yazılmış bir karakter midir?

Cimri farklı tarihlerde Ankara ve Muğla’da sanatseverlerle buluşacak.

 

 

Aşık Veysel

Tarih: 3, 4 ve 5 Ağustos

Yer: Ankara DT Macunköy Açık Hava Yaz Sahnesi

Saat: 20:30

Oyun; Aşık Veyselin küçük yaşta gözlerini kaybetmekten dolayı yaşadığı zorluğa rağmen hayata tutunmasını, karşılaştığı zorlukları aşmak için verdiği mücadeleyi, yaşama olan bağlılığını, içindeki sevgiyi, hoşgörüyü, karşısındakine duyduğu anlayış ve saygıyı, gözleri görmediği için askere gidemediği halde milli mücadele yıllarında istiklal savaşına katılmak için nasıl can attığını, içindeki Cumhuriyet ve Atatürk sevdasını anlatmaktadır. Aşık Veysel, insanın içinde bulunduğu en zor durumda dahi isterse, inanırsa, çalışırsa ve azmederse neler başarabileceğini bizlere de tüm dünyaya da göstermiş ve kanıtlamıştır. Oyunun yazarı ve Aşık Veysel’i canlandıran isim ise Osman Nuri Ercan.

 

Son Ada


Tarih: 13 Ağustos
Yer: Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro
Saat: 21:00
Zülfü Livaneli’nin kaleminden, “Orhan Kemal Roman Armağanı” sahibi, bizi dünyamız üzerinde yeniden düşünmeye çağıran sarsıcı romanı Son Ada, Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatrosunda tiyatroseverlerle buluşuyor. Deniz Özmen, Berk Yaygın’ın oyunlaştırdığı Son Ada’da Ali Güvendi, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Emir Baran Sezginer, Melina  Özprodomos, Pelin Abay, Vakur Pehlivan sahneyi paylaşıyor. ‘Martılarla ve birbirleriyle barış içinde yaşayan insanlar…  Emekliliğini huzur içinde geçirmek için adaya yerleşen, adayı her tür “anarşi”den kurtarmaya kararlı bir devlet başkanı… Ve bir ütopyanın, distopyaya dönüşmesi…’ konu ediliyor.

 

Jekyll & Hyde

Tarih:12 Ağustos

Yer: Çeşme Açıkhava Tiyatrosu

Saat: 21:15

 

Tarih:14 -15 Ağustos

Yer: Bodrum Antik Tiyatro

Saat: 21:15

 

Tarih:25 Ağustos

Yer: Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

Saat: 21:00

Robert Louis Stevenson’ın klasik gerilim romanından uyarlanan dünyaca ünlü ‘Jekyll & Hyde’ müzikali, çarpıcı bir prodüksiyon ve muhteşem bir kadro ile sahneleniyor. İyi ve kötü aynı bedende, birbirine karşı acımasız bir savaş halinde olduğu oyunun kadrosunda Hayko Cepkin, Öznur Serçeler, Nermin Koçak, Umut Kurt, Cenk Bıyık ve Fatih Al Tuncay Çağıl, Işık Tolgay, Miray Akovalıgil, Alper Alpman, Buket Bahar, Elerki Taşkın, Oğuz Turgutgenç yer alıyor.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER