AĞUSTOS 2023 SERGİ AJANDASI

Eva Koťátková: Bir Balıkmışım Bacakları Olan

 

Sergiyi Koťátková’nın kendi sözleriyle ifade etmek gerekirse, tıpkı bir “kolektif beden” gibi parçalardan meydana gelen Bir Balıkmışım Bacakları Olan, bazıları sanatçının önceki sergilerinde yer aldıktan sonra bu sergi bağlamına uyarlanmış, diğerleri ise bu sergi için özel olarak üretilmiş öğeler içerir. Sergi mekânına yayılan her bir parça, izleyicilere dinlenmek, oyun oynamak, düşüncelere dalmak ve düşlemek için ayrı alanlar sunar. Sergiyi deneyimleyen ziyaretçiler, Koťátková’nın medyadan, ders kitaplarından, kendi ailesinin ve dünyanın farklı bölgelerinden işbirliği yaptığı çocukların anlatılarından derlediği öykülere de kulak verebilir.

Arter’in giriş kat galerisindeki sergi, normatif tanımlamaların ve kimliklerin ötesinde birbirimizle ilişki ve bağ kurmanın, yalıtılmış adalar yerine ağlar ve kolektif organizmalar inşa etmenin ve sesi yeterince duyulmayanların hikâyelerini dinlemenin önemini vurgular.

Mekan: Arter

Tarih: 27 Ağustos’a kadar

 

 

Ortadan Başlamak

 

İBB Miras’ın restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açılan Artİstanbul Feshane, 19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eserini farklı teknikler ve dönemler üzerinden bir araya getiren “Ortadan Başlamak” adlı ilk sergiyi sanatseverlerle buluşturdu
Mekan: Artİstanbul Feshane
Tarih: 24 Haziran – 30 Ağustos

 

 

Elina Brotherus: Large de Vue

 

Elina Brotherus’un Arter Koleksiyonu’nda yer alan Large de Vue: Hommage à Erik Satie [Geniş Bakış: Erik Satie’ye Saygı, 2006] başlıklı fotoğraf serisini, daha yakın tarihli videolarından bir seçkiyle bir araya getiren bu sergi, sanatçının pratiğinin geçirdiği dönüşümlere genel bir bakış sunarken, üretiminin sanat tarihiyle olduğu kadar, müzik ve sesle olan ilişkisini de odağına alıyor. Serginin küratörlüğünü ise Emre Baykal üstleniyor.

Mekan: Arter

Tarih: 27 Ağustos’a kadar

 

 

UVA: Kaosun Eşiği

 

Matt Clark tarafından kurulan Londra merkezli kolektif United Visual Artists (UVA), yaklaşık yirmi yıldır algının ve bilişselliğin doğasını araştırarak sanatseverleri deneyimin evrenselliği ve sübjektifliği üzerine düşünmeye davet ediyor. Özellikle UVA’nın neyin gerçek olduğuna dair algımızı değiştiren ve geliştiren değişik enstrümanlar yaratmak için yeni teknolojileri bünyesine katan yapıtları, heykel, performans ve mekâna özgü yerleştirmeler gibi çeşitli ifade araçlarını kapsarken, form ve hareketin iç içe geçtiği performanslar olarak açımlanan Kaosun Eşiği’ndeki işler, sizi kozmikten dünyeviye doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Mekan: Borusan Contemporary

Tarih: 17 Eylül – 27 Ağustos

 

 

Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi

 

Salt ve Kadir Has Üniversitesi iş birliğiyle 2018 yılından bu yana yürütülen Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975), ömrünün büyük kısmını adadığı İstanbul Ansiklopedisi‘nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutuyor.

Salt Galata’nın katlarına yayılan sergi, içine yerleştiği yapıyı kentsel bir odak olarak ele alır ve malzeme seçkisini Galata semti etrafında kurgulanan bir çerçevede sunar. Koçu’nun 19. yüzyıl başlarından 20. yüzyıl ortasına uzanan bir zaman diliminde Galata ve yakın çevresine dair yarattığı müstesna kent imgesini ve sakinlerini gündeme getirir. Söz konusu yapıyı çevreleyen kentsel mekânda bir asır yaşamış olan “ayaktakımı”nın; İstanbul’un geleneksel mahalle düzeninin dışında, görece daha “serbest” yaşayanların arşivdeki izlerini sürer. Bu hat, kent çalışmalarının ağırlığını oluşturan ev-mahalle-anıt eksenli bir anlatıyı yinelemektense, Koçu’nun rehberliğinde tekinsiz unsurların peşine düşer.

Mekan: Salt Beyoğlu

Tarih: 24 Mayıs – 29 Ekim 2023

 

 

Yarının Depreme Dayanıklı Şehirleri

 

Salt, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı ve Pattu Mimarlık iş birliğiyle hazırlanan Yarının Depreme Dayanıklı Şehirleri sergisine ev sahipliği yapıyor.

6 Şubat 2023 depremleri, gelecekteki afetlere karşı gerekli önlemlerin alınması konusundaki aciliyeti ortaya koyarken, “afet” olgusunun farklı açılardan incelenmesi ihtiyacını da gündeme getirdi. Deprem olgusunun bilimsel arka planına ışık tutmayı amaçlayan sergi, geleceğin kentlerinin tasarım ve planlama prensiplerini yapısal, kurumsal, mekânsal ve sosyal perspektifler odağında ele alıyor.

Mekan: Salt Beyoğlu

Tarih: 21 Haziran – 27 Ağustos 2023

 

 

Lottermann & Fuentes, Ping Pong

 

“Fantezileri gerçeğe, gerçeği de kurguya dönüştürüyoruz. Yaratıcı sürecimiz her zaman bir hikâyeyle başlar ve çektiğimiz fotoğraflarda somutlaştırmaya çalıştığımız hep bir fantezidir” diyor Nada Lottermann ile Vanessa Fuentes.

Buradaki anahtar kelime ‘etkileşim’. Sözün ve görüntünün bolluğu içinde yaşarken etkileşime zaman vermek, detayları incelikle fark edebilmek, baktığımız ve algıladığımız şeye esprili ya da ciddi, hüzünlü ya da neşeli, özgün bir cevap vermek giderek daha da değerli hale geliyor.

Lottermann & Fuentes, bu kez ortak üretilen bu ikili imgeleri Pilevneli desteği ve iş birliğiyle Bodrum, Yalıkavak’ta izleyiciyle buluşturuyor. Galeriyle güçlerini birleştirerek Türkiye’den de birçok ismi Ping Pong süreçlerine dahil eden ikili, daha önce iş birliği yaptıkları dostlarına yenilerini katarak yola devam ediyor. Sergi aracılığıyla görsel dünyalarını genişleten, imgeleri farklı bakışlara açarak oyunlarını bölgeden bölgeye uyarlayabilen ve aktarabilen sanatçılar, fotoğrafı performatif bir alan olarak yeniden hayatımıza katıyorlar.

Mekan: Pilevneli Yalıkavak

Tarih: 21 Temmuz – 17 Eylül

 

 

İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği

 

Çağdaş Sanat Galerisi KUN Art Space, ‘İmge.Mekan.İnsan: Yazgı Kardeşliği’ sergisi, 2-15 Ağustos tarihleri arasında 18. yüzyılda inşa edilen tarihi Bodrum Osmanlı Tersanesinde sanatseverlerle buluşacak.
Kavramsal çerçevesi Dr. İpek Çankaya, sanat danışmanlığı ise Tao Ulusoy tarafından yapılan sergi, sanatçıların üretimleri aracılığıyla eski ile yeninin, korunan ile geriye kalanın buluşmasının yollarını araştırıyor.

Sergide Ahmet Rüstem-Hakan Sorar, Büşra Çeğil, Doğu Çankaya, Emre Bulut, Engin Gökten, Evren Erol, Jennifer İpekel, Selin Karataş ve Serap Özergin’in eserleri yer alıyor.

 

Mekan: Osmanlı Tersanesi / Bodrum

Tarih: 2 – 15 Ağustos

 

Başyapıtlar

 

Görsel sanatlar alanında Türk sanat tarihinin son 150 yıllık serüvenini muhafaza eden milli bir hazine olan Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin teşhiri de yenilendi. Ziyaretçiler, aralarında Osman Hamdi Bey’den Şeker Ahmet Paşa’ya, İbrahim Çallı’dan Bedri Rahmi Eyüpoğlu’na resim sanatının önde gelen isimlerinin paha biçilemez 240 adet eserinin sergilenek. Yeni teşhirin küratörlüğünü Prof. Dr. Kıymet Giray yaptı.

Mekan: Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Tarih: Daimi sergi

 

Suretimin Resmidir

 

Bozlu Art Project Mongeri Binası, Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’nun en ilgi çekici bölümlerinden biri olan “Sanatçı Atölyeleri” koleksiyonunun küratörlüğünü Oğuz Erten, sanat tarihinin en önemli temalarından biri olan “Sanatçı Otoportreleri” koleksiyonunun küratörlüğünü ise Dr. Özlem İnay Erten üstleniyor.
Mekan: Bozlu Art Project
Tarih: 19 Haziran – 26 Ağustos 2023

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER