AĞUSTOS 2023 OPERA VE BALE AJANDASI

Harem

Tarih: 5 Ağustos 2023

Yer: Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği

Saat: 21:30

  1. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, 5 Ağustos akşamı Harem ile seyirciyle buluşuyor. Osmanlı-Türk kültüründen kesitlerin sanatın en estetiği olan bale ile anlatıldığı ve dünyanın birçok sahnesinde seyirciyle buluşan, ülkemizde gittiği tüm illerde kapalı gişe oynayan, yoğun bir seyirci ilgisi ile karşılanan “Harem” balesi, gizemli Osmanlı yaşantısından kesitleri Klasik Türk müziği enstrümanlarından kudüm, ney, keman, kanun ve piyanonun eşliğinde sahneye taşıyacak.

 

 

 

Notre Dame’in Kamburu

Tarih: 8 Ağustos 2023

Yer: Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği

Saat: 21:30

  1. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, 8 Ağustos akşamı Notre Dame’in Kamburu ile seyirciyle buluşuyor. Victor Hugo’nun aynı adlı eserinden esinlenerek müzikleri Cesare Pugni’ye, müzik düzenlemeleri Bujor Hoinic’e ait olan “Notre Dame’ın Kamburu” balesi; güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’ya büyük hayranlık besleyen, ancak tüm çabalarına rağmen onu katedralin papazının entrikalarından koruyamayan, Notre Dame kilisesinin kambur zangocu Quasimodo’nun gözünden dönemin Parisini anlatacak.

 

 

 

A Passage to Bollywood

Tarih: 11 Ağustos 2023

Yer: Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği

Saat: 21:30

  1. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında, Navdhara Hindistan Dans Tiyatrosu, 11 Ağustos akşamı A Passage to Bollywood ile seyirciyle karşısına çıkacak. Bodrum Kalesinde Hint rüzgarı estirecek ve tiyatro, aksiyon, romantizm ve dansın bir arada deneyimleneceği “A Passage to Bollywood” performansı; en çok turneye çıkan gösterilerden biri olarak İsrail, Bahreyn, Güney Afrika, Kanada, Tayvan, Meksika, Çin, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri gibi dünyanın birçok ülkesinde sergilenmiş ve seyirci tarafından büyük ilgi görmüştür. Geleneksel Hint müzikleri ve Modern Bollywood Şarkıları ile sahnede bir Bollywood filmi hissi yaratmak için antik Hint dansı, yoga, meditasyon gibi yerli araçlar ile güçlü batılı dans tekniklerinin birleştirilmesi ile oluşturulan performans, koreograf Ashley Lobo tarafından sahneye aktarılıyor.

 

 

 

Woman By Aaron Vivancos

Tarih: 13 Ağustos 2023

Yer: Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği

Saat: 21:30

  1. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında, İspanyol Flamenko Dans Topluluğu, 13 Ağustos akşamı Woman By Aaron Vivancos ile seyirciyle karşısına çıkacak. Bodrum Kalesinde muhteşem müzik, dans ve kostümleriyle Flamenko ateşini yakacak, kadınların tarihsel gücünün ana motif olarak kullanılacağı, bir sembol ve kültürel bir öge olarak “kadınlık” duruşundan yola çıkılarak oluşturulacak ve şefkat, cesaret, güç, sevgi, umut, neşeyi avangartdan moderne tüm Flamenko renkleri ile sahneye taşıyacak performansın müzikleri Aarón Vivancos ve Gonzalo Garcia’a ait.

 

 

Don Kişot

Tarih: 16 – 17  Ağustos 2023

Yer: Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği

Saat: 21:30

  1. Uluslararası Bodrum Bale Festivali kapsamında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, 16 ve 17 Ağustos akşamları Don Kişot ile seyirciyle buluşuyor. Müzikleri Ludwig Minkus’a ait, Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle oluşturulan dünyaca ünlü klasik bale yapıtı “DON KİŞOT”, Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Mançalı asilzade Don Kişot’un, gezgin bir şövalye olmaya karar vererek yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkmasıyla başlayan öyküsünü sahneye taşıyacak.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER