Afganistan’daki Kadın Hakları Mücadelesi Küresel Bir Mücadeledir

‘’Afganistan’daki kadın hakları mücadelesi küresel bir mücadeledir ve her yerde kadın hakları için bir savaştır.’’

BM ajansının bildirdiğine göre, Afganistan’daki bir yıllık Taliban yönetiminin kadın ve kız çocuklarının yaşamlarında bir bozulmaya yol açtığı ve insan haklarının tüm yönlerini etkilediği bildirildi.

BM Kadın Birimi İcra Direktörü Sima Bahous, “ Özgür ve eşit yaşam sürme haklarına saygısızlığın arttığı, geçim, sağlık ve eğitime erişim ve şiddet durumlarından kaçma fırsatlarından mahrum bırakıldığı bir yıl oldu” değerlendirmesinde bulundu. Bahous ayrıca, Taliban’ın “titizlikle inşa edilmiş eşitsizlik politikalarının” Afganistan’ı uluslararası toplumun geri kalanından nasıl ayırdığını ve cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda on yıllardır kaydedilen ilerlemeyi sadece birkaç ay içinde nasıl sildiğini yorumlayarak anlattı.

‘’Afgan Kadınların Artık Çoğunlukla Ev Dışında Çalışmaları Kısıtlanıyor’’

‘’Afganistan, Taliban’ın tamamı erkeklerden oluşan bir kabineye sahip olması ve Kadın İşleri Bakanlığı olmaması nedeniyle kızların liseye gitmelerinin yasaklandığı ve siyasi katılımlarının fiilen engellendiği Dünya’daki tek ülke. Afgan kadınların artık çoğunlukla ev dışında çalışmaları kısıtlanıyor, toplum içinde yüzlerini kapatmaları gerekiyor ve seyahat ederken onlara bir erkek refakatçi eşlik etmek zorunda. Ayrıca, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin çeşitli biçimlerine maruz kalmaya devam ediyorlar. Afganistan’daki kadınlara ve kız çocuklarına yönelik bu kasıtlı ayrımcılık önlemleri, iklimle ilgili ve doğal afetlerden yaklaşık 25 milyon Afgan insanı terk eden küresel ekonomik karşıt rüzgârlara maruz kalmaya kadar büyük zorluklar yaşayan bir ülke için korkunç bir kendi kendini sabote etme eylemidir. Yoksulluk içinde ve çoğu aç” dedi.  

BM Nüfus Fonu ( UNFPA ) başkanı Dr. Natalia Kanem, ‘’ Afganistan’da yaşayan kız çocuklarının ortaokuldan uzaklaştırılmasının sadece eğitim haklarını ihlal etmekle kalmayıp, potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmelerini engellemekle kalmayıp, aynı zamanda onları erken evlilik, erken gebelik, şiddet ve istismar riskleri ile karşı karşıya bıraktığını vurguladı.

“Sağlık sisteminin çöküşü, kadınların ve kız çocuklarının, özellikle ülkenin uzak bölgelerinde yaşayan dokuz milyondan fazla insan için, anne sağlığı hizmetleri de dâhil olmak üzere üreme sağlığı hizmetlerine erişimini tehlikeye attı. Her ay ulaşılması zor bölgelerde doğum yapan tahmini 24 bin kadın için doğum aslında bir ölüm cezası olabilir ” ifadelerini kullandı. 

UNICEF Afganistan Temsilcisi Dr. Mohamed Ayoya ise durumla ilgili, “23 Mart’ta kızların ortaokula geri dönmeme kararı şok edici ve derinden hayal kırıklığı yarattı. UNICEF, Afganistan’daki her kız ve erkek çocuğunu okulda ve öğrenimde görmek istiyor. Bu hedefe ulaşana kadar savunmayı bırakmayacağız. Eğitim sadece her çocuk için bir hak değil, aynı zamanda Afganistan’da gelecekteki büyümenin temelidir.” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER