Acarsoy Tekstil’de Kadın İşçilerin Direnişi Devam Ediyor

Bursa’nın Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho ve H&M gibi markaların ürünlerinin üretildiği Acarsoy Tekstil’de, Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan Dilek Ümit Dündar, Öznur Mataracı, Selinay Yılmaz ve Emel Didir’in fabrikanın önünde yaklaşık 5 aydır sürdürdükleri hak mücadelesinde kadınlar farklı bir adım attı.

Bianet’ten Tuğçe Yılmaz’ın haberine göre; ağırlıklı olarak kadınların emek verdiği fabrikanın işvereni, 10 Mart’ta tarihinde sendikal mücadele yürüten Selinay Yılmaz’ı “performans düşüklüğü” bahanesiyle işine son verdi. İşten atıldığı gün, fabrika önünde hak mücadelesine başlayan Selinay Yılmaz ve Öz İplik-İş Sendikası‘na üye kadınlar, 26 Mart gününde fabrika önünde bir basın açıklaması yaptı. Bu açıklamaya destek veren üç kadın işçinin de aynı gün işlerine son verildi.

Dilek Ümit Dündar, Öznur Mataracı, Selinay Yılmaz, Emel Didir 26 Mart’tan beri fabrika önündeki mücadelelerini sürdürüyor ve seslerini daha fazla kişiye duyurabilmek adına farklı adımlar denemeye başladı. 

Direnişçi kadınlar, Acarsoy Tekstil’in ürünlerini ürettiği markaların mağazalarına giderek birçok ürüne ‘Bu ürünleri üreten kadın işçiler haklarını aradıkları için işten atıldı’ yazılı etiketleri yapıştırdı.

Mücadeleleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Dilek Dündar; “İlk talebimiz elbette işe iade edilmemiz. Çünkü haksız yere işimizden edildik. Dördümüz de işini gayet düzgün yapan, iyi çalışan insanlardık. Kaldı ki biz yıllar boyunca düzgün çalışıyor olmasaydık, o firmada bizi barındırmazlardı. Her türlü kendimizden ödün verdik. Ailemizden, özel hayatımızdan, sosyal hayatımızdan ödün verdik. Biz işimizi asla ihmal etmedik. Hiçbir hata yapmadan, bir tutanak dahi yemeden bugüne kadar çalıştık. Diğer taleplerimiz ise sendikal haklara saygı duyulması, çalışma şartlarındaki iyileştirme, üzerimizdeki çalışma baskının azaltılması.” İfadelerini kullandı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER