ABD’de Kadınlarda Kürtaj Yasağına Karşı ‘Seks Grevi’ 

Amerika Birleşik Devletlerinde kadınlar, Yüksek Mahkeme’nin kürtaj kararına karşı sosyal medyada örgütlenerek seks grevi akımı başlattı. “Kürtaj yoksa seks de yok” sloganıyla tepkilerini gösteren kadınlara binlerce kadın destek verdi.

Unilad’in haberine göre ABD’nin çeşitli kentlerinde (Washington DC, Chicago, Los Angeles, Seattle, Atlanta, Austin ve New York) düzenlenen protestolar hafta sonu boyunca geniş bir katılımla devam etti.

Twitter’da Seks Grevi Akımı

Cara adlı kadın Twitter kullanıcısı, “Cinsel ilişkiden uzak durmanın tam zamanı, özellikle bu yasaya onay veren yargıçlar ve senatörlerle evli olan kadınlar için. Bakalım ne kadar dayanabilecekler” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Twitter’ın diğer kadın kullanıcıları, seks grevi anlamına gelen #sexstrike hashtagiyle yasaya tepki gösterdi. Monique Pressley adlı bir başka kullanıcı ise paylaştığı tweetinde, “#Sexstrike belki erkeklerin de bu kadın hakları olayına dâhil olmasını sağlar” ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, “Bu karar yüzünden, kadınların sağlığı ve yaşamı risk altında. Yüksek Mahkeme sayesinde ABD olarak tam anlamıyla 150 yıl geriye gittik” demiş ve kürtajı yasaklayan yasaya karşı görüş bildirmişti.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER