ABD Temsilciler Meclisi Kürtaj Hakkını Koruma Altına Alan Yasa Tasarılarını Onayladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Yüksek Mahkemenin aldığı tartışmalı kürtaj kararının ardından, ülkede yaşayan tüm kadınların kürtaj hakkını koruma altına alan 2 yasa tasarısını onayladı.

“Kadınların Sağlığını Koruma Kanunu” başlıklı ilk tasarı, 210 vekilin “Hayır” oyuna karşı 219 vekilin “Evet” oyu ile onaylandı. Temsilciler Meclisi, daha önce Eylül ayında aynı tasarıyı onaylamış ancak Senatodaki Cumhuriyetçiler tarafından tasarının yasalaşması engellenmişti. Söz konusu tasarı, kürtaj hakkını federal bir yasa haline getirerek, kadınların kürtaj hakkını koruma altına almayı amaçlıyor.

“Kürtaja Erişimi Sağlama Kanunu” isimli diğer tasarı ise 205 vekilin “Hayır” oyuna karşı 223 vekilin “Evet” oyu ile kabul edildi. Bu tasarı ise kendi eyaletlerinde yasak olması durumunda kadınların kürtajın serbest olduğu diğer eyaletlere giderek, kürtaj olmalarının kolaylaştırılmasını hedefliyor.

Diğer yandan, her iki tasarının da Kongrenin diğer kanadı Senato’dan geçmesi için gerekli çoğunluğa ulaşamayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER