AB Konseyi, İstanbul Sözleşmesi Sözleşmesi’ne Katılım Kararını Onayladı

Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Birliği’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımına ilişkin kararı onayladı.

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’ne katılım kararı tüm Avrupa Birliği Konseyi tarafından onaylandı. 

“İstanbul Sözleşmesi Bir Dönüm Noktası”

İsveç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanı ve İstihdam Bakan Yardımcısı Paulina Brandberg, karara dair duygu ve düşüncelerini şu ifadelerle dile getirdi: “Kadına yönelik şiddet kabul edilemez ve sona ermeli. Bu tür eylemlerin toplumlarımızda yeri yok. İstanbul Sözleşmesi bir dönüm noktası ve eylem için bir katalizördür. Bugünkü AB’nin katılım kararı, şiddete maruz kalanlara destek olmak adına toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı eylemleri hızlandırma taahhüdümüzü gösteriyor.”

Avrupa Birliği Kadın Koalisyonu, söz konusu kararı kurumun resmi Twitter hesabından, “AB Konseyi, Avrupa Birliği’nin kadınları şiddete karşı korumaya yönelik uluslararası anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi’ne katılımını onayladı” ifadesiyle duyurdu. 

Koalisyon kararı, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadelede önemli bir adım olarak değerlendiren “Türkiye AB’ye aday ülke, artık yasal mevzuata girdiğine göre Türkiye’de katılmak durumunda!” açıklaması yaptı.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER