Kadın Doktorlar Robotik Kodlama Sınıfları Açtı

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı’nın (KAHEV) destekleriyle 40 ildeki birer okula robotik kodlama sınıfı yapıldı.  

KAHEV tarafından 2021’de başlatılan, “Her Okula Bir Robotik Kodlama Sınıfı Projesi” kapsamında oluşturulan sınıflarda çocuklar haftada iki gün eğitim alıyor, kodlama dilini öğreniyor, legolarla robot ve teknolojik makine tasarımları yapıyor.

KAHEV Başkanı ve Batman Eğitim Araştırma Hastanesi Doktoru Demet Başer, 40 ilde, kadrosunda bir bilgisayar öğretmeni bulunan okullarda robotik kodlama sınıfı kurduklarını belirterek, “Bu sınıflarda çocuklarımız üç boyutlu tasarım yapabilecek eğitim alıyor.” dedi.

Proje kapsamında robotik kodlama sınıfı kurdukları 40 okuldan birinin de Batman’daki Mehmetçik İlkokulu olduğunu söyleyen Başer, “Amacımız robotik kodlama dilini çocuklarımıza erken yaşta tanıştırmak, ülkemizde bu alanda ilerde aktif çalışan, keşifler yapabilen bir nesil yetiştirmek. 2 yılda binlerce çocuğu teknolojiyle buluşturduk.’’ diyerek hedeflerinin her ilde en az bir robotik kodlama sınıfı kurmak olduğunu kaydetti.

Vakıf gönüllüsü Derya Alınak da, ‘’Çocukların robotik kodlama konusunda ilgilerinin yüksek olduğunu dile getirerek, öğrencilerin bu eğitimlerle başarı sağladığını’’ ifade etti.

Öğrencilerden Ömer Altunsu da aldığı eğitimlerle rüzgar gülü yapmayı öğrendiğini, Sude Nehir Akgün ise yaptıkları robotları bilgisayar yardımıyla çalıştırdıklarını, bu çalışmaları yaparken de çok eğlendiklerini söyledi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER