Selin Aşıkiraz YKS’de AYT Eşit Ağırlık Birincisi Oldu

Selin Aşıkiraz, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, Alan Yeterlilik Testinde (AYT) 559, 254 puanla eşit ağırlık birincisi oldu.

Boğaziçi Üniversitesinde Ekonomi Bölümünde okumak istediğini belirten Aşıkiraz, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sosyal hayattan kopamadan ders çalıştığını söyleyen Selin,

“Sosyal hayatı geri planda bırakmamak gerekiyor. Sürekli ders çalışmanın iyi etkilediğini düşünmüyorum. Verim oldukça düşüyor. İkisini dengelemek önemli. Son yıla kadar çok fazla kitap okuyordum. Geçmişte profesyonel spor yapıyordum, yüzüyordum. Sonra lisede bıraktım ama sınava hazırlanırken 10 dakika da olsa eve geldiğimde egzersiz yaptım.”

“Selin neyden mutlu olacaksa o bizim hayalimiz olur”

Bilgisayar Mühendisi baba Serdar Aşıkiraz, büyük bir mutlulukla güne başladıklarını, yaşadıkları gururun tarif edilemez olduğunu söyledi. Aşıkiraz, “Yani biz çok iyi bir derece geleceğini biliyorduk ama birincilik uç bir şey. Yani ilk 10-15 zaten bekliyorduk. Üniversite tercihinde Selin neyden mutlu olacaksa o bizim hayalimiz olur‘’ ifadelerini kullandı.

“Derece bekliyorduk”

İzmir Atatürk Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz da bu yıl sınava giren tüm öğrencileri tebrik ederek, akademik başarıların yanı sıra öğrencilerine her zaman ülke sevgisini, insanlık sevgisini aşıladıklarını, öğrencilerin geleceğe dönük faydalı planları olması için çabaladıklarını söyledi. Selin Aşıkiraz’ın da bu özellikleri taşıyan başarılı bir öğrenci olduğunu ifade eden Yılmaz, “Selin ile ilgili öğretmenleriyle konuştuğumuzda zaten bir derece bekleniyordu. Bu derecenin birincilik olması bize bambaşka bir mutluluk verdi. Emeği geçen tüm öğretmenlerimizi, ailesini kutluyorum. Çünkü çok büyük bir emek ve çaba var. Diğer derece yapan öğrencilerimizi de ayrı ayrı kutluyorum. Yolları açık olsun.” dedi.

 “Geçen seneye göre sorular kolaydı. Türkçe soruları biraz zordu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü tercih edeceğim. TYT için 11. sınıfta düzenli soru çözmeye başlamıştım. Deneme üzerinden devam ettim. Konu eksiklerimi kapattım” dedi. İnternette bazı öğretmenlerin sınavdan sonra soruları çözdüğünü anlatan Aşıkiraz, “İnternette yapılan yayınlarda soru çözümü yapan bazı öğretmenlerin çok fazla hataları oluyor ancak eminmiş gibi anlatıyorlar. O videolara göre benim Türkçede 6 yanlışım vardı. Sınav açıklanınca 1 yanlışım çıktı. O soru çözüm videolarına bakarak kimse üzülmesin. Sınav sonucunun açıklanmasını beklesin” dedi.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER