50 kadın aday Matriks’le yazılım eğitimine başladı

Türk yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen, big data tabanlı altyapılardan beslenen, sektörün ilk mobil uygulaması ve yapay zekâ destekli finansal veri izleme-işlem platformunun mimarı Matriks, kadınların yazılım sektöründe daha fazla yer alması için hayata geçirdiği ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programında ilk adımı attı. Kodlama testi ve mülakat aşamalarını geçen 50 kadın aday program kapsamında eğitimlere başladı.

Matriks’in, depremden etkilenen 11 ilde yaşayan, bu illerdeki üniversitelerde okuyan ya da mezun olan kadınları yazılım sektörüne kazandırmak hedefliyle ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programına toplam 425 başvuru geldi. Deprem bölgesinden gelen başvuruların önceliklendirildiği mülakat süreçlerinden sonra seçilen 50 kadın aday, geçen hafta Up School tarafından gerçekleştirilen ‘101’ seansında hem programın içeriği hakkında bilgi aldı hem de Matriks yöneticileriyle tanıştı.

Eğitim programı üç ay sürecek

Matriks, ‘Android Yazılımcı Meslek Edindirme’ programıyla, kadınlara teknik donanım ve özgüven kazandırarak kariyerlerine başlama imkânı sağlamayı amaçlıyor. Teknolojide rol model kadınlar yetiştirmeyi hedefleyen eğitim teknolojisi girişimi Up School tarafından yürütülecek eğitim programına dahil olan 50 aday, üç ay sürecek eğitim programına katılacak.

Programda 30 saat özgüven eğitimi ve 100 saat teknik eğitim verilecek. Teknik eğitimler 40 saat canlı eğitim, 24 saat asistan desteği ve 36 saat on-demand videodan oluşacak. Matriks’in deneyimli Mobil Gelişme ekibinin program boyunca devam edecek mentorluk desteğiyle katılımcıların daha yakından tanınması ve geri bildirimler alınması da planlanıyor.

Ayrıca programda öğrencilerin motivasyonunu artıracak ve networklerini geliştirecek sektörden uzman konuşmacıların da davet edileceği tecrübe aktarım buluşmaları da yer alacak. Programdan mezun olan kadınlar hem Matriks’te hem de Up School’un kariyer havuzunda yer alarak yazılım sektöründe çalışma şansı yakalayacak.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER