34. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Doğal güzellikleri, kültürel geçmişi ve tarihi dokusuyla İstanbul’un yanı başındaki cenneti Şile, 14–20 Ağustos tarihleri arasında 34. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

İsmini 150 yıldır dokunan, işlenen, yörenin ekonomisini sağlayan, İstanbul’un coğrafi işaretli ilk ürünü olan Şile Bezi’nden alan, Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nde 7 gün boyunca birbirinden farklı panel, söyleşi, konser ve etkinlikler düzenlenecek.

‘Şile Bezi’nin değerini ve kültürünü koruma misyonuyla gerçekleştirilen, farklı ülkelere, kültürlere el sanatı değerlerini tanıtmayı ve korumayı amaçlayan festival, bu yıl da birbirinden ünlü sanatçıları ağırlayacak. Çok sayıda panel, söyleşi, atölye ve gösterilerin gerçekleşeceği festival boyunca Emre Altuğ, Madrigal, Can Gox ve Adamlar, Murat Dalkılıç, Oğuzhan Koç, Ebru Yaşar sahne alacak.

‘Unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyoruz’

Adına armağan edilen ve bu yıl 34’üncüsü gerçekleşecek olan festivali düzenlemekten ötürü büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirten Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı şunları söyledi: “İstanbul’un yanı başındaki cenneti Şile’nin doğal güzellikleri, kültürel geçmişi ve tarihi dokusuyla birlikte önemli bir değeri olan Şile Bezi adına düzenlediğimiz festivale ev sahipliği yapacak olmanın gururunu yaşıyoruz. 150 yıldır dokunarak işlenen ve bölgenin ekonomisine katkı sağlayan bu eşsiz ürün, İstanbul’un coğrafi işaretli ilk ürünü olmasıyla da ayrı bir öneme sahip. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nde 7 gün boyunca birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Festivalimizde düzenlenecek paneller, söyleşiler, konserler ve diğer etkinlikler ile hem yerli hem de yabancı katılımcılara unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyoruz.”

Bu festivalin sadece Şile Bezi’nin değerini ve kültürel mirasını anlatmakla kalmayacağını aynı zamanda Şile’nin doğal güzelliklerini, tarihini ve kültürünü de dünyaya tanıtmak için önemli bir platform olduğunu vurgulayan Başkan Ocaklı, “Katılımcıların hem eğleneceği hem de öğreneceği bu etkinliklerle Şile’nin zenginliğini göstermek ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Tüm katılımcıları ve ziyaretçileri festivalimizde görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim. Şile Bezi’nin değerini ve güzelliklerini bir araya getiren bu özel etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyor ve festivalin başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER