26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla yapılan 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 31 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Festival’de, 9 bölümde Dünya’nın birçok kültürüne hitap eden 64 filmin gösterimi, Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek. Bu yıl “Daha Fazlası, Daha Azı Değil” temasıyla düzenlenecek olan Festival, Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olarak anılıyor.

Kadın emeğini görünür kılan, kadın hareketiyle birlikte güçlenen, sinema sektöründeki kadınlar arasında bir iletişim ağı kurmak amacıyla düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, ilk kez düzenlendiği 1998 yılından bu yana kadın sinemaseverlere ev sahipliği yapıyor.

Ödüller Açılış Gecesinde Sahiplerini Bulacak

Kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller 31 Mayıs akşamı düzenlenecek açılış gecesinde sahiplerini bulacak. 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Öyküsu Özyürek’e verilecek.

Festivalin Özel Gösterimler bölümü kapsamında; Tilbe Saran’ın başrolünde olduğu “Çekmeceler”, Asiye Dinçsoy’un rol aldığı “Toz Bezi”, Selda Taşkın’ın kurgusunu yaptığı “Ela ile Hilmi ve Ali” ile Öyküsu Özyürek’in rol aldığı “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada” filmleri izleyiciyle buluşacak.

Festivalde bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görülen Belmin Söylemez’in ise kısa film ve belgesellerinden oluşan filmi “Ayna Ayna”nın gösterimi yapılacak. Belmin Söylemez: Şehirde Kâinatı Aramak adlı film kapsamında; Söylemez’in Bıyık, ZAP, Dalgalar, Pencereler, Hayatımın Fotoğrafı, 34 Taksi, Bugün İstanbul Ne Kadar Güzel ve Bilge Olgaç ve Öğrencisi adlı kısa ve orta metraj belgesel filmleri izleyiciyle buluşacak.

Biletler 27 Mayıs’ta Satışta

  1. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşecek gösterimleri için biletler tam 40 TL, öğrenci 20 TL olarak 27 Mayıs saat 12.00’den itibaren www.biletinial.com üzerinden ve Büyülü Fener Kızılay Sineması gişesinden satışta olacak.

1000 Öğrenciye Bilet Hediye

Ankara Büyükşehir Belediyesi, festivale katılmak isteyen öğrencilere 1000 bilet hediye ediyor. Öğrenciler, Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda festival boyunca her gün saat 11.00’de dağıtılmaya başlanacak kontenjan dahilindeki askıda biletleri alıp, o günün Uçan Süpürge seanslarından istedikleri filmi ücret ödemeden izleyebilecekler.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER