24 Saatte İş, Bonded markasıyla Meksika’da

İş arayanla şirketleri eşleştirerek doğru karar vermelerini sağlayan yeni nesil insan kaynakları platformu 24 Saatte İş, Bonded markasıyla Meksika’nın başkenti Meksiko’da ofis açtı. Çatı ismi Bonded olacak olan şirket, Busco Chamba markasıyla Meksiko’da 6 ay içinde yaklaşık 4 bin kişiye iş buldu.

Teknolojinin gücünü arkasına alarak geliştirdiği bir mobil uygulamayla iş arayanların başvurularına 24 saat içinde cevap almalarını garanti eden 4 Saatte İş, yeni markasıyla yurtdışına adım attı. Başlangıç olarak da Meksika’yı seçti. 24 Saatte İş’in kurucu ortaklarından Gizem Yasa, neden Meksika’yı seçtiklerini şöyle açıkladı: “İlk yurtdışı ofisimizi Meksika’nın başkenti Meksiko’da açtık. Meksiko’yu seçmemizin birkaç sebebi var. 24 Saatte İş’i Mert Yıldız’la birlikte kurduk. Mert, hatırı sayılır şirketlerde, uzun yıllar gelişmekte olan ülkelerin ekonomistliği görevini üstlendi. Bu nedenle Meksiko aslında dataya dayalı bir seçim oldu. 15 yıllık ekonomistlik geçmişi var. Gelişmekte olan ekonomilerin tamamıyla ilgili hem oraları ziyaret etmişliği hem de konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapmışlığı var. Dolayısıyla iyi bildiği pazarlar. Birçok farklı opsiyon vardı gelişmekte olan ülkeler bazında. Fakat ilk baktığımız kriter aslında Türkiye’den daha büyük bir pazar olmasıydı. Nüfus, gayrisafi milli hasıla, kişi başı gelir gibi konularda kıyaslama yaptığınız zaman Meksika, Türkiye’nin pazar büyüklüğü ve nüfus açısından yaklaşık 1.5 katı ve benzer demografik yapılara sahip. O yüzden benzer ihtiyaçların olduğu benzer bir ülkeye girmek istedik. Meksika coğrafi uzaklığından ötürü uzak geliyor ama aslında kültürel olarak Türkiye’ye çok benzer. Özellikle insanların beğenileri, alışkanlıkları vesaire baktığınız zaman pek çok noktadan, aslında bize coğrafi olarak çok daha yakın olan pek çok ülkeden çok daha benzer özellikler taşıyor. O anlamda doğru bir karar verdik.”

Kültürel benzerlik kararımızı etkiledi

Meksika’ya gitmeden önce pazarlama ve içerik konusunda birçok test yaptıklarını belirten Gizem Yasa, “Türkiye’de tutan içeriklerin tamamı Meksika’da da tutuyor. Mesela daha lokalize, daha Meksiko’ya uygun olduğunu düşündüğümüz içerikler de denedik. Ama Türkiye’de ne en iyi gittiyse Meksiko’da da aynı içerikler en iyi giden içeriklerimiz oldu. Dolayısıyla kültürel anlamdaki benzerlik ve yakınlık kararımızı çok etkileyen bir faktördü” diye konuştu.

Hazırladıkları uygulamanın İspanyolca olmasının da kendilerine avantaj sağlayacağını kaydeden Gizem Yasa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında neden Meksiko sorusunun cevaplarından bir tanesi de bu. Çünkü Latin Amerika kıtasına baktığınız zaman İspanyolca bir uygulamayla yani tek bir dille pek çok ülkeyi kapsayabiliyorsunuz.”

İspanyolca içerik uygulamasının getirdiği avantajla Arjantin ve Kolombiya’da gelecek yıl mutlaka olmak istediklerini ifade eden Yasa, sonraki hedeflerinin de Brezilya olduğunu vurguladı. Gizem Yasa, uzak gelecekteki hedeflerinin de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır gibi MENA bölgesi olarak ifade edilen Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri olduğunu kaydetti.

Altı aydır faaliyet gösterdikleri Meksiko’da 3 bin 500 şirketle anlaştıklarını, 4 binden fazla kişiye de iş bulduklarını söyleyen Gizem Yasa, sözlerine şöyle devam etti: “Biz biraz daha küçük ölçekli şirketleri odağımıza alıyoruz. Servis sektörüne hitap ettiğimiz için tek bir şubesi olan bir kafe de olabilir, bir butik de olabilir, kurye arayışında olan bir restoran da olabilir. Bunların hepsi bizim potansiyel müşterimiz. Müşteri portföyümüzün büyük bir çoğunluğu bu tarz şirketlerden oluşuyor. İmalat sektörü de var, üretim tarafında da pek çok pozisyon aranıyor, onun dışında depo-lojistik tarafı da oldukça revaçta, çağrı merkezi var, otelcilik, turizm tarafı, yeme-içme bunların hepsi bünyemizde olan şirketler.”

Şirketin global ismi Bonded oldu

24 Saatte İş, yurtdışına yeni ismiyle açıldı. Çatı isim Bonded oldu. Gizem Yasa bununla ilgili de şunları söyledi: “Şirketin yeni adı Bonded. Arada kurulan kuvvetli bağ demek Bonded. Ve bu bizim global ismimiz, yani bu bizim çatı markamız. Dolayısıyla bizim burada yaratmaya çalıştığımız şey sadece iş bulunacak bir platform değil çalışanların kendi aralarında ve çalışanlarla şirketler arasında aynı zamanda güçlü bağlar kurma ve buranın bir topluluk haline gelip buradan insanların güç alması ve buraya güven duyması. O yüzden Bonded ismini seçtik global markamız olarak. Ama her girdiğimiz pazarda, o pazarın durumuna ve uygunluğuna göre, işte bizde 24 Saatte İş veya Meksiko’da Busco Chamba ismimiz var. Mutlaka o pazara uygun da bir ikinci ek ismimiz oluyor. O şekilde de lokalleştirmeyi hedefliyoruz. Bonded markasını da bir şekilde insanların zihnine yerleştirmek istiyoruz. Yani Türkiye’de Bonded 24 Saatte İş, Meksiko’da Bonded Busco Chamba.

Uzun yıllar bu sektörün içinde olan biriyim. Daha önce başka girişimlerim de oldu. Bonded’ın, 24 Saatte İş’in çok ayrı bir yeri var kalbimde. Çünkü insanlara yardım ettiğimizi ve sosyal birtakım değişimlerin bir parçası olduğumuzu hissediyorum. İnsanların hayatına dokunabiliyoruz. O yüzden hem yol arkadaşlarım hem de ortağım ve ben gerçekten insanların deneyimlerini ve burada yaşadıklarını önemsediğimiz için bir şekilde topluma fayda sağlayan, dünyaya katkısı olan bir işi yapıyor olmaktan çok büyük bir keyif alıyoruz. O yüzden umarım bu faydayı daha ileriye götürebilecek fırsatlarımız doğar ileriki dönemlerde.”

Yeni nesli anlamayan ayakta kalamaz

Gizem Yasa, şirketlerdeki insan kaynakları bölümlerinin yerini yeni nesil insan kaynakları platformlarının alacağını belirterek, Z kuşağı olarak tabir edilen yeni jenerasyonla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Çok farklı bir nesil var şu anda karşımızda. Ve ciddi şekilde iş gücünün içine de günden güne daha fazla giriyorlar. Onlar da beklentilerinde haksız değiller. Bence bizim en önemli özelliklerimizden bir tanesi hem Z kuşağı hem de şirketlerle çok fazla dirsek temasında olmamız. Ttek tek bu insanlarla konuşup, neden alışkanlıklarının bu şekilde geliştiğini anlamaya çalışmak için çok fazla çaba sarf ettik 5 yılda. Bu anlamda çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum. O yüzden bundan 20 yıl öncenin kurallarıyla, 20 yıl öncenin kafasıyla hareket eden yapıların burada bu kuşağı ve bu insanları anlamakta zorluk çekeceğini ve bunu başaramayacağını düşünüyorum. O yüzden yeni nesil olmak, güncel olmak, özellikle bu jenerasyonun kalbini ve düşüncelerini bir şekilde algılamak çok önemli. Ve bunu yapamayanın ayakta kalması artık hakikaten önümüzdeki 5-10 yıl zarfında bence çok zor olacak.”

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER