2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşma yolunda mıyız?

Birleşmiş Milletler‘in kadın birimi olan Un Women, cinsiyet eşitliğine giden yolun uzun ancak vaktin kısıtlı olduğunu 15 ülkede yaptığı araştırma ile gözler önüne seriyor. 

2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve tüm kadınları ve kızları güçlendirmek, 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefinden (SKH) biri olan 5. Hedefini gerçekleştirebilmek için toplam 15 ülkeden 5 SKH göstergelerinin en az üçte birinin hedeften çok uzak olduğunu açıklıyor.

15 ülkeyi temel alarak yaptığı araştırma ilerlemeyi değerlendirmek için kullandığı göstergelerin %13’ünün SKH 5 kapsamında belirlenen hedeflerden ‘çok uzak’ olduğunu, %15’inin de ‘hedeften uzak’ olduğu açıklanıyor. Bu da 2030 için belirlenen hedeflerden, dörtte birinden fazlasının ‘uzak veya çok uzak’ olduğu anlamına geldiğini açıklayan Un Women; ‘’Engelleri doğru bir şekilde teşhis etmek ve değişimi yönlendiren cinsiyet eşitliği konusunda gerekli politika diyaloğunu teşvik etmek için daha fazla ve daha iyi toplumsal cinsiyet verilerine ihtiyaç vardır.

Veri açıklarını kapatmak ve ilerlemeyi hızlandırmak için cesur eylemlere ihtiyacımız var. Tüm küresel topluluk tarafından daha fazlasını yapmadıkça, 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayamayacağız’’ açıklamasında bulundu.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER