2024 Yerel Seçimlerine Giderken: Eşitlik Mahallede Başlar!

2023 Seçimleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutladığımız 2023’te tarihi bir seçimi daha geride bırakırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir kez daha temsilde eşitliği sağlayamadık. TBMM’de 600 milletvekilinden yalnızca 121’i kadın ve bu oran Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek orana tekabül ediyor: Yüzde 20,1. Bir diğer ifadeyle, TBMM’de her 5 milletvekilinden sadece 1’i kadın. Bununla birlikte, 3 il (Giresun, Nevşehir ve Osmaniye) ilk kez TBMM’ye kadın milletvekili gönderdi. 31 ilden ise bir tane bile kadın vekil çıkmadı. Kadın milletvekili olmayan bu iller alfabetik sırayla şöyle: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak.

Kadınlara daha çok muhtarlık kapısı açmanın tam zamanı!

Türkiye’de kadınların yerel yönetimlere seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 91’inci yıldönümünde (3 Nisan 2021) kurulan Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı, nüfusun yarısını oluşturan kadınların -yerel yönetimlere giriş kapısı olan- muhtarlık kurumlarında eşit temsil edilmesini temel bir insan hakkı olarak değerlendiriyor; daha eşitlikçi ve kapsayıcı mahallelerin inşası için çalışmalarını var gücüyle yürütüyor. Daha eşit ve kapsayıcı bir dünyanın birlikte mümkün olduğunu ve yerelden başladığını düşünüyor. Özgün projeler üreterek, araştırmalar yaparak, yayınlar ve raporlar hazırlayarak, dergiler çıkartarak, kadınların ve toplumun tüm kırılgan kesimlerinin birbirinden öğrenmesini, güçlenmesini ve dayanışmasını sağlamak istiyor. 

Kurucu başkanlığını yapmaktan onur ve gurur duyduğum Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı, 2024 yerel seçimlerinde kadın muhtarlarla ilgili projelerini yürütmeye hazırlanıyor. Türkiye genelinde 7 bölge ve 7 şehirde kadın muhtarlar akademisi, kadın muhtarlar kampanyası ve bir dizi destekleyici faaliyetler ile kadın muhtar sayısının artmasına ve mevcut kadın muhtarların güçlenmesine katkı sunmayı amaçlıyor.  

Önümüzde altın değerinde bir fırsat var: “2024 yerel seçimleri”. Şimdi var gücümüzle eşit temsil ve eşit katılım için çalışmanın, dayanışmanın; işbirliği ve güç birliği yapmanın tam zamanı! 

Eşitlik mahallede başlar!

Muhtarlık kurumu 19’uncu yüzyılın başından itibaren gündelik hayatımızın merkezinde yer almasına ve Türkiye’ye özgün bir yönetim modeli olmasına rağmen kadın temsili çok düşük. Türkiye geneli 50 bin 520 muhtar (32 bin 243 mahalle ve 18 bin 277 köy) arasında 1010 mahalle ve 124 köy olmak üzere toplam 1134 kadın muhtar görev yapıyor. Kadın muhtar oranı sadece yüzde 2,24. Diğer bir deyişle, her 100 muhtardan sadece 2’si kadın. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca bir kez bile kadın muhtar çıkarmayan il var: “Şanlıurfa.” Kuşkusuz bu oranlar eşit temsilden oldukça uzak olup kabul edilemeyecek kadar azdır. 

Neden daha çok kadın muhtar olmalı?

Gündelik hayat pratiklerine en yakın kurum olan muhtarlıklar eşitliğe, adalete ve özgürlüğe açılan bir kapı olma potansiyeline sahip. Her bir kadın muhtar kendinden sonra gelen kız çocukları için bir rol model. Bu bağlamda, mahallelerden ve köylerden başlayarak hiçbir kadının ve kız çocuğunun geride kalmaması, kaynaklara ve fırsatlara eşit düzeyde erişebilmesi için temsilde eşitlik sağlanmalı. Nitekim, kadınların kamusal alanda görünür olabilmesi, kararların nesnesi değil ‘öznesi’ olabilmesi ve kapsayıcılık kültürünün muhtarlıklardan başlayarak inşa edilebilmesi için ‘eşit temsil’ şart. 

Sözün özü eşitlikçi, kapsayıcı, adil, dirençli mahalleler ve köyler için daha çok kadın muhtar olmalı. 

Yerel seçimler için 1 KAPI da Sen Aç!

Eşit temsil için artık kaybedilecek tek bir dakikamız bile yok. Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde eşitlikçi, kapsayıcı ve adil mahalleler ve köyler için daha çok kadın muhtarın seçilmesini istiyor ve seçmenleri kadın adaylara oy vermeye çağırıyor. 

Kadın muhtar sayısının artması için daha çok dayanışma, adaylaşma ve güç birliği elzem! 

Daha eşit ve kapsayıcı mahalleler ve köyler için “1 Kapı da Sen Aç”!

Ezcümle, eşitlik beklemez.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER