2023’te yükselişe geçecek 6 dijital pazarlama trendi

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte dijital pazarlama alanı da gittikçe değişime uğradı. Her geçen yıl yeni pazarlama trendleri ortaya çıkıyor ve marka sahiplerine markalarını dönüştürebilmelerinde yol gösteriyor.

Teknoloji alanındaki gelişmeler ve iş sektöründeki pazarlama trendleri ne olursa olsun, pazarlamacıların yüzde 50’si organik trafiğin işletmenizin başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz en önemli yöntemlerden biri olduğu konusunda kesinlikle kararlı.

 

  • Gerçek bir hikâye anlatmak

Hikâye anlatımı birçok endüstride yer alan her işletmenin kullandığı önemli bir noktadır. Tüketiciler artık ürününüzün neden en iyisi olduğunu düşündüğünüzü duymak istemiyorlar. İnsanlar artık gerçek, içten, şeffaf, derin hikâyeleri seviyor, bağlantı kurabilecekleri hikâyeleri. Anlatacak heyecanlı ve özgün bir hikâyesi olan bir markadan daha güçlü bir şey gerçekten de olamaz.

Ancak müşterilerinize kendileri hakkında konuşmaları için incelemeler vermek en iyisi olacaktır. İncelemeler, pazar kitlenizle iletişim kurmaya çalıştığınız şey hakkında bir yedekleme aracıdır. Müşterileri ödüllendirmek için ücretsiz tişörtler ve indirimli ürünler gibi promosyon ürünleri oluşturmayı bile düşünebilirsiniz. Promosyon ürünleri için gerçek yatırım getirisini ölçmenin çok fazla iş gerektirdiğini unutmayın.

  • Veri görselleştirme

Veri görselleştirme, endüstriler arasında yavaş yavaş yetişen en önemli dijital pazarlama trendleri arasında yer alıyor. Bu strateji, iş verilerinizi hızlı bir şekilde analiz edebileceğiniz ve pazar kitlenizde neler olup bittiğine dair ipuçları oluşturmak amacıyla benzersiz bir şekilde çalışır. Operasyonlarınızdan ham veri toplamak, yalnızca iç görü oluşturmak için bu verileri analiz etme stratejiniz varsa işinizi etkiler.

Ayrıca görselleştirme, işinizin ilerleyişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğiniz gizli ipuçlarını ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilecek çok önemli bir özelliktir. Tek yapmanız gereken, farklı kaynaklardan veri toplamak ve bunları, ulaşmanız gereken hedefleri anlamanıza yardımcı olacak hayati iç görüler oluşturmak için görselleştirmek. Kullanımı oldukça kolay olduğundan ve herhangi bir teknik beceriye sahip olmanızı gerektirmediğinden bu yönü oldukça benzersizdir.

Verileri analiz etmek, işlemek ve görselleştirmek için ScatterPlot, SankeyDiagram gibi görselleştirmeler ve karşılaştırma tabloları oluşturmak için excel ve googleSheets gibi farklı görselleştirme araçlarını kullanabilirsiniz. Görselleştirmeler, pazarlama stratejilerinizdeki boşlukları bulmanıza yardımcı olur.

  • İçerik segmentasyonu

İçerik segmentasyonu bir süredir hali hazırda var olan bir trend, birçok marka bu yöntemi müşterilerini ayırmak için kullanıyor. Farklı alanlardaki ve demografilerdeki müşterileri hedeflerken bütünleyici bir rol oynar ve yapay zekâ içeriğin nasıl yazıldığını ve tüketildiğini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca, müşterilerin neleri beğenip neleri beğenmediklerine bağlı olarak farklı ilgi alanları olduğundan, pazar kitlenizle iletişim kurduğunuz modu bölümlere ayırmanız önemlidir.

Bu noktada hedeflenen amaç, demografileri ne olursa olsun her müşterinin hizmetlerinizden memnun kalmasını sağlamaktır. Eğer müşterileri kitlenizi farklı bölümlere ayırırsanız onların ihtiyaçlarına yönelik olarak onlarla iletişim kurmak ve hizmetlerinizi sunmak çok daha kolay bir hale gelecektir. Markalar, pazar kitlelerini kolayca ikna etmek ve genel performanslarını artırmak için en ayrıntılı stratejilerden bazılarına her noktayı didik didik inceleyene kadar derinlemesine dalmayı düşünmelidir.

  • Sosyal medya e-ticaretinde NFT’ler ve kripto

Kripto piyasasında kendiniz için bir yatırım yapmak adına adım atmasanız bile çevrimiçi para birimlerinin sosyal medya ve e-ticaret alanlarındaki yükselişini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İlk bakışta bu, iş performansınızı etkileyecek bir trend gibi görünmeyebilir. Fakat gerçek şu ki birçok insanın ciddi bir şekilde yatırım yaptığını göz önünde bulundurduğumuzda bu trend iş gelişiminizi kayda değer ölçülerde etkileyecek demek mümkün.

Twitter da dahil olmak üzere birçok sosyal medya platformu kripto para kabul etmekte. Artık her markanın bu büyüyen sektöre nasıl bir şekilde adım atacaklarını gözden geçirme vakti geldi de geçiyor. Bir diğer taraftan da Facebook, NFT kullanımını desteklemekte. Bu, her markanın gelişimini artırmak adına bu trendin derinliklerine dalmak için kullanacağı benzersiz bir stratejisi olması gerektiği anlamına geliyor.

  • Kendin yap  videoları

TikTok farklı sosyal medya platformlarındaki işleyiş şekillerini ciddi anlamda değiştirdi. Artık durum güncellemeleri ve fotoğraf akışlarının yerini belirli bir pazar kitlesine belirli bir mesaj ileten kısa videolar oluşturmak aldı. Bu ilerleme, reels özelliğini getiren Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında kullanılan kısa video fikrini masaya koydu.

Artık kısa videolar en iyi yöntem haline geldi, özellikle de pazar kitlenizin belirli bir bilgiyi en kısa zamanda öğrenip uzun vadede hatırlamasını istiyorsanız. Birçok insanın eskiden yaygınca kullanılan metin odaklı gönderilere nazaran video formatındaki içerikleri tüketmeyi tercih ettiğini unutmayın. Bu yeni trendin bir güzel özelliği de herkesin belirli ürün ve hizmetleri konu alabileceği kısa videolar çekebilmesi diyebiliriz.

  • Kişiselleştirme 

Bu dijital pazarlama trendinin birçok pazar alanında çok büyük bir rol oynaması ön görülmekte. Mesajlarınızı ve stratejilerinizi sektördeki belirli kişilere uyarlamak için pazar kitlenizi mükemmel bir şekilde anladığınızdan emin olmanız her zaman tavsiye edilir.

Yalnızca birkaç kişinin ilgisini çeken genel bir mesaj yaratmaktan ziyade belirli bir pazar kitlesine hitap eden basit bir mesaj yazmayı düşünebilirsiniz. Buna ek olarak eğer ürünlerinizin görünürlüğünü artırmak ve farklı demografilerdeki müşterilerin ilgisini çekmek istiyorsanız çok kanallı satış artık daha önce hiç olmadığı kadar önemli.

Fakat yalnızca içeriğinizin doğruluğundan değil, aynı zamanda mesajın doğru zamanda doğru kitleye iletildiğinden de emin olmanız gerekli. Bu, yalnızca kitlenizin çoğunlukla kullandığı platformları anlamaya zaman ayırdığınız takdirde mümkün olacaktır. Bu bilgiyi kavrayabilirseniz, farklı faktörlere dayanarak istediğiniz mesajı oluşturma ve iletme konusunda en iyi yolu da kavrarsınız.

2021 yılında yayınlanan bir araştırma raporuna göre video içeriklerini ürün ve hizmetlerini popüler hale getirmek için kullanan dijital pazarlamacılar yüzde 12.7’lik bir dönüşüm oranı kaydediyor. Bu da dijital pazarlama trendlerinin işletmelerin başarısı üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduğuna işaret ediyor. Pazar kitlenize ve ekip üyelerinize iletilecek veri raporları oluştururken, stratejilerinizin başarısını artıracak ayrıntılı iç görüler toplamanıza yardımcı olacak analitik ve raporlama stratejilerini kullanmaya her zaman öncelik vermelisiniz.

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER