2022 Yılı Küresel Eşitsizlik Raporu Yayınlandı 

Fransa’nın Paris kentindeki Küresel Eşitsizlik Laboratuvarı tarafından hazırlanan 2022 Dünya Eşitsizlik Raporu, ulusal, bölgesel ve küresel düzeyde gelir ve servet eşitsizliğine ilişkin çok sayıda kaynaktan alınan verilerin dikkatli bir şekilde toplanmasına dayanan değerlendirmeleri sunuyor. Göstergeler için uzun dönemli zaman serisi verileri sunan rapor, son örüntüleri daha geniş bir tarihsel bağlamda değerlendirmemize zemin hazırlıyor ve eşitsizliğin farklı boyutlarını ele alıyor.

Raporun, özellikle iki yeni gösterge yoluyla eşitsizlik anlayışımıza büyük katkısı olduğu düşünülüyor. Bunlardan birincisi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önemli bir göstergesi olan emek gelirinde kadınların payı. Toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri küresel düzeyde ön planda olmaya devam ediyor ve ülkeler bazındaki ilerleme çok yavaş. Rapor, küresel kazançlardaki cinsiyet eşitsizliğine ilişkin ilk tahminleri bizlere sunuyor. 

Genel olarak, kadınların işten elde edilen toplam gelirdeki (emek geliri) payı 1990’da %30’a yaklaşmışken bugün %35’in altında. Mevcut cinsiyetler arası kazanç eşitsizliği hala çok yüksek. 30 yılda, küresel düzeyde ilerleme çok yavaş düzeyde kaldı ve dinamikler ülkeler arasında farklı seyrediyor. Bazı ülkeler ilerleme kaydetse de diğerleri kadınların kazanç payında düşüşler gördü. Küresel olarak, bu pay son otuz yılda büyük ölçüde değişmeden üçte bir oranında, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da (MENA) ise %10-15 civarında kaldı ve Çin hariç Asya’da %20’nin altına düştü. Türkiye’de ise ortalama kadın iş gücü gelir payı %23 ile MENA ülkelerinden daha yüksek, ancak Yunanistan (%37) ve Bulgaristan (%43) dâhil olmak üzere komşu Avrupa ülkelerinden daha düşük. Bu gösterge yalnızca iş gücü piyasası dengesizliklerini değil, aynı zamanda, haneler ve topluluklar içinde kadınlar tarafından gerçekleştirilen, ücretli işe erişimlerini azaltan ve ücretli istihdamdaki ücretlerini etkileyen ücretsiz işlerin daha büyük oranını da dolaylı olarak gözler önüne seriliyor.

Dünya Eşitsizlik Raporu’nun ortaya koyduğu gerçekler, insan seçimlerini yansıtıyor, bu da başka seçimler yaparak mevcut durumun değiştirilebileceği gerçeğini ön plana çıkarıyor. Bu nedenle rapor, faydalı veri ve analizlerden oluşan değerli bir özetten çok daha fazlası olarak, eylem için bir rehber niteliği taşımakta.

Raporun genel sonucuna göre;

  • Mevcut cinsiyetler arası kazanç eşitsizliği hala çok yüksek.
  • Türkiye’de ortalama kadın iş gücü gelir payı %23, bu pay MENA ülkelerinden daha yüksek. Ancak Yunanistan (%37) ve Bulgaristan (%47) dahil olmak üzere komşu Avrupa ülkelerinden daha düşük. 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER