15 Dışişleri Bakanı İran Protestolarını Görüşmek İçin Bir Araya Geliyor

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly yaptığı açıklamada, İran’da rejime karşı düzenlenen kitlesel ayaklanmalar ve devam eden protestoların ortasında, İran mirasını kadınlardan duymak ve kadın ile insan haklarının vahim durumunu görüşmek üzere 20 Ekim 2022’de kadın dışişleri bakanlarının sanal bir toplantısına ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Joly ve kadın meslektaşları, geçtiğimiz ay İran güçleri tarafından katledilen Mahsa Amini’nin ölümünün yol açtığı protestolar devam ederken bir araya gelecek. Söz konusu protestolar, 1979 devriminden bu yana İranlı yetkililerin karşılaştığı en cesur meydan okumalardan biri olmuş durumda.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, “Meslektaşlarım ve ben net bir mesaj vermek için buluşacağız… İran rejimin, kadınlara yönelik vahşi saldırıları da dahil olmak üzere, İran halkına yönelik her türlü şiddet ve baskıya son vermesi gerekiyor. Kanada, anneleri, kız kardeşleri, eşleri ve kızlarının insan hakları için mücadele veren cesur İranlıların yanında durmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Joly’nin ofisi, kadın dışişleri bakanlarının toplantı sırasında İran asıllı kadınları dinleyeceklerini, İran’daki kadın hakları ve insan haklarının durumunu tartışacaklarını vurgularken, toplantının ayrıca bakanlara çalışmalarını koordine etme ve ‘İran halkına desteklerini artırma yollarını’ ele alma fırsatı vereceğini belirtti. 

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER