13.Türkan Saylan Sanat Ve Bilim Ödülleri’nin Sahipleri Belli Oldu

Bu yıl 13ncüsü düzenlenen Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. 2010 yılından bu yana, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, onun adını ve anlayışını yaşatmak amacıyla verilen ödüller sahiplerini buldu.

Ödül töreni, Şule Aydın’ın sunuculuğunda 18 Mayıs’ta İstanbul’da İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törende, Bilim Ödülü’nü, psikoloji alanındaki çalışmalarıyla Dr. Tuba Mutluer; Sanat Ödülü’nü ise “Komşu Duvarı” isimli öykü kitabı ile Vicdan Efe kazandı.

“Umudumuz Hiç Tükenmesin”

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan ÇYDD Genel Başkanı Ayşe Yüksel, “Bugün Türkan Saylan’ın hepimize aşıladığı umut günü” diyen Yüksel, “En çok ihtiyacımız olan şey umut. Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğunu hisseden insanlar varsa umut hep vardır. İyi ki varsınız, iyi ki umuttan yanayız. Umudumuz hiç ama hiç tükenmesin” şeklinde konuştu.

Türkan Saylan’ın kız çocuklarının okuması için verdiği mücadeleye vurgu yapan Yüksel, konuşmasına “Böyle bir insan bu ülkede var olduğu için çok ama çok mutluyuz, huzurluyuz” şeklinden devam etti.

Bilim Ödülü Tuba Mutluer’in

Koç Üniversitesi Hastanesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birimi’nde çalışan Dr. Tuba Mutluer, psikoloji alanında yaptığı çalışmalarıyla Bilim Ödülü’nü kazandı.

Sahnede ödülünü alan Mutluer, ödülle ilgili şu ifadeleri kullandı; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kızı, tüm ‘Kardelen’lerin annesi, Hocaların Hocası çok değerli Türkan Hocam… Ben huzurunuza dünyanın tüm çiçeklerini temsilen geldim. Tüm doktorları, tüm öğrencilerinizi… Özellikle son yıllarda gelişen teknolojiyi takip ederek her bir çocuğa ulaşması, geliştirilmesi için var gücümle çalışıyorum. Işıklar içinde uyu Türkan Hocam.”

Sanat Ödülünü Vicdan Efe Aldı

Sanat Ödülü’nü ise “Komşu Duvarı” isimli öykü kitabı ile Vicdan Efe kazandı.

Kitabında “Sınır” kavramını işleyen Efe, “Benim için, rüyamda bile görsem inanamayacağım bir anı yaşıyorum şu anda. Türkan Saylan’ın 14. yıldönümünü anmak için buradayız ama aslında onu yaşatmak için varız burada şu anda…” ifadelerini kullandı.

 

Manşet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

SON HABERLER